Ogrzewasz pokój farelką? Liczymy, ile zapłacisz za prąd
Oprac.: Tomasz Kromp
Farelki to szybkie źródło ciepła, ale czy jest to oszczędny sposób na ogrzanie pomieszczenia? Sprawdzamy, ile prądu pobiera farelka, czy może działać całą noc i jaki zapłacimy rachunek za energię?
Spis treści:
Co to jest farelka? Dobry sposób na chłodne dni
Potoczna farelka to tak naprawdę termowentylator, czyli popularne w naszych domach urządzenie elektryczne, które szybko dostarcza ciepło. To zazwyczaj dodatkowe źródło ogrzewania.
Działanie farelki opiera się na nagrzewaniu specjalnej spirali lub cewki, a następnie rozprowadzaniu ciepłego powietrza za pomocą wentylatora.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór farelek o różnej mocy, co pozwala dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Najczęściej spotykane termowentylatory mają moc od 2000 do 3000 W.
Ile prądu zużywa farelka o mocy 2000 Watów?
Wiele osób zastanawia się pewnie nad tym, czy farelka to pożeracz prądu. Wysokość rachunku za prąd będzie oczywiście zależeć od tego, jak długo będzie działać taki termowentylator.
Uruchomienie farelki o mocy 2000 W (czyli 2 kW) tylko na jedną godzinę będzie oznaczać zużycie prądu na poziomie 2 kWh.
Ile kosztuje 1 kWh prądu? Wiele zależy od konkretnej taryfy i operatora, jednak przyjmujemy, że po zamrożeniu cen na 2025 rok to około 0,70 zł za 1 kWh.
Wobec tego farelka o mocy 2000 Watów, która działa przez godzinę, zużyje 2 kWh, a będzie to kosztować 1,40 zł. Ostateczny koszt korzystania z tego rodzaju urządzenia zależy od częstotliwości jego używania.
Oto nasze wyliczenia:
- farelka o mocy 2000 Watów ogrzewa pokój przez godzinę dziennie - miesięczny koszt 42 zł
- farelka o mocy 2000 Watów ogrzewa pokój przez dwie godzinę dziennie - miesięczny koszt 84 zł
- farelka o mocy 2000 Watów ogrzewa pokój przez trzy godziny dziennie - miesięczny koszt 126 zł
Częstsze dogrzewanie pomieszczeń farelką może skutkować zwiększonym zużyciem energii, a tym samym wyższymi rachunkami za prąd.
Czy farelka może ogrzewać pokój przez całą noc?
Farelka nie może chodzić całą noc. Ten mały grzejnik nie powinien pracować ciągle, bo rośnie ryzyko jego awarii.
Dodatkowo grzejnik musi być usytuowany na stabilnym podłożu, z daleka od materiałów łatwopalnych. Wylot powietrza termowentylatora powinien znajdować się w bezpiecznym odstępie od mebli czy ścian.
Zawsze należy przestrzegać wskazań producenta dotyczących bezpieczeństwa. Zwykle zawarte są one w instrukcji obsługi danego urządzenia.
Czy farelka może się zapalić?
Farelka może się zapalić, jeśli nie jest używana zgodnie z instrukcją obsługi. Dlatego przed jej włączeniem warto ją przeczytać.
Długotrwałe działanie farelki na maksymalnej mocy lub zasłanianie jej otworów wentylacyjnych może prowadzić do przegrzania i zapalenia się elementów urządzenia.
Ryzyko pożaru rośnie, gdy termowentylator ma pękniętą obudowę, uszkodzone przewody czy wadliwe elementy grzejne.
Umieszczenie farelki zbyt blisko materiałów łatwopalnych czy pozostawianie jej bez nadzoru podczas pracy to częste błędy, które mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji.