Opaska sportowa Fitbit pomogła w rozwiązaniu zagadki kryminalnej

Jak się okazuje, dane na temat naszej aktywności mogą się przydać nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Pisaliśmy już niejednokrotnie o zegarkach elektronicznych, które pomogły ludziom w opresji, zawiadamiając służby o niebezpieczeństwie lub wskazując nieprawidłowości w odczytach mierzonych pomiarów. Tym razem sprawa jest nieco inna - rzecz dotyczy opaski sportowej, a dane pomogły w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co stało się z zamordowaną ofiarą.

Opaska sportowa pomogła w rozwiązaniu zagadki morderstwa
Opaska sportowa pomogła w rozwiązaniu zagadki morderstwaDave Kotinsky/Getty Images for FitbitGetty Images

W grudniu 2015 roku Richard Dabate zeznał, że zamaskowany intruz włamał się do jego domu w Connecticut, w którym mieszkał wraz z żoną Connie. Przestępca miał przywiązać mężczyznę do krzesła, natomiast jego małżonkę zastrzelić. Jak się jednak okazało, mąż ofiary kłamał.

Dane z urządzeń elektronicznych mogą być bardziej pomocne, niż nam się wydaje

W 2017 roku Dabate został oskarżony o popełnienie morderstwa, po tym jak dane z opaski sportowej Fitbit zaprzeczyły temu, co zeznawał. Wykazały, że Connie w czasie wskazanym przez jej męża jako moment ataku, przebywała na siłowni. Według nakazu aresztowania, Richard Dabate wrócił do domu po zapomnianego służbowego laptopa, gdzie rzekomo spotkał intruza grzebiącego w szafie na piętrze około 9:00 rano.

Materiał filmowy z lokalnej siłowni potwierdza jednak to, co odczytano z danych z opaski - ofiara była w tym czasie na terenie klubu fitness. Informacje uzyskane przez organy ścigania wskazują, że Connie Dabate została zamordowana o 10:05, kiedy to jej opaska po raz ostatni rejestruje jej ruch, a to ponad godzinę po czasie, który sugerował jej mąż.

Kilka dni temu, czyli 7 lat po dokonaniu zabójstwa, Richard Dabate został skazany na 65 lat więzienia. I choć wiadomym jest, że nic nie przywróci ofierze życia, jak mówi jej brat - Keith Margotta, uzyskana informacja pozwoli rodzinie ruszyć do przodu.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy dane z Fitbita zostały użyte, by pomóc w rozwiązaniu zagadki morderstwa - w 2018 roku śledczy posłużyli się danymi dotyczącymi tętna Karen Navarry, aby wydedukować, że została ona pozbawiona życia na pięć dni przed tym, kiedy odnaleziono jej ciało.

Kapadocja. To nie efekty specjalne, ta bajkowa kraina istnieje naprawdę Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas