Reklama

Zegarek Apple uratował kobietę, której noga ugrzęzła w dnie rzeki

Kobieta utknęła w skałach podczas pływania w jednej z rzek w USA. Została uratowana przez służby ratunkowe po zaalarmowaniu ich za pomocą swojego smartwatcha.

Policja w stanie Oregon poinformowała, że kobieta zadzwoniła pod numer 911 ze swojego zegarka Apple Watch, po tym jak jej stopa ugrzęzła między skałami podczas kąpieli w rzece Columbia. Miało to miejsce 15 czerwca tego roku.

Jak zaznacza policja, kobieta wykazywała oznaki hipotermii. Poziom rzeki Columbia był bardzo wysoki z powodu występujących tam w ostatnim czasie ciągłych opadów. Temperatura wody w rzece wynosiła 13 stopni Celsjusza.

Aby uratować kobietę konieczne było wejście do wody - interwencja z innego miejsca nie była możliwa z powodu zbyt mętnej wody i szybkiego nurtu. Dostęp do kobiety był dodatkowo utrudniony przez wysoki brzeg rzeki oraz przez duże głazy, które utrudniały przejście.

Reklama

- Oficer Reams zostawił swoją kamizelkę balistyczną i pas służbowy na brzegu i ostrożnie wszedł do rzeki. Oficer sięgnął pod wodę i był w stanie dosięgnąć stopy pływaczki. Tylko głowa policjanta nie była zanurzona. Po dłuższym czasie uwolnił stopę kobiety i sprowadził ją na brzeg. Następnie oddał ją pod opiekę strażaków - donoszą autorzy policyjnego raportu z niebezpiecznego zdarzenia.

Jak możemy dowiedzieć się z informacji przekazanych przez lokalne media, kobieta pływała sama w zimny dzień, a pobliska droga była zamknięta z powodu lokalnych podtopień - nie było możliwości, aby była tam jakakolwiek osoba, która mogłaby ją zobaczyć.

Funkcja Apple Watch, która uratowała kobietę

W 2016 roku Apple wprowadził do swojej oferty zegarki wodoszczelne. Przede wszystkim, miało to na celu dostarczanie użytkownikom danych dotyczących ich zdrowia i ćwiczeń podczas treningów pływackich i innych wodnych aktywności.

W zegarku można znaleźć także funkcję SOS, która po przytrzymaniu przycisku, pozwala na połączenie z lokalną linią alarmową. Funkcja automatycznie udostępnia służbom ratowniczym lokalizację i jednocześnie pobiera dane medyczne użytkownika.

Aby zadziałał system, Apple Watch musi obsługiwać sieć komórkową i posiadać aktywny plan działania, przy braku połączenia z iPhonem użytkownika.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy