Reklama

Plus z najszybszym Internetem 5G w Trójmieście, Białymstoku i Olsztynie. Jest raport

Wielkie badanie sieci 5G w Polsce trwa. Specjaliści z firmy Notel po Szczecinie i Poznaniu przemieścili się do północno-wschodniej Polski. Jak operatorzy sieci komórkowych radzą sobie w Trójmieście, Olsztynie i Białymstoku?

Pomiary prędkości sieci 5G nie różniły się od tych wykonanych w Szczecinie i Poznaniu. Specjaliści z zespołu Notel przemieszczali się pojazdem wyposażonym w urządzenia Xiaomi Mi 11 5G. 

Wszystkie testy przeprowadzone były w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Oceniana była szybkość i jakość transmisji pakietowej.

Test Internetu 5G. Gdzie prowadzone były pomiary prędkości?

Do pomiarów prędkości Internetu 5G zostały wybrane najpopularniejsze lokalizacje chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. 

Reklama

W Trójmieście było to 15 punktów pomiarowych: stadion w Gdyni, Sopot Centrum, Polsat Plus Arena Gdańsk, Politechnika Gdańska, Park Rady Europy, Morski park handlowy, IKEA Gdańsk, I Akademickie LO, Galeria Klif w Gdyni, Europejskie Centrum Solidarności, ERGO Arena, Dworzec Gdynia Główna, Dworzec Gdańsk Główny, Auchan Gdańsk, Aquapark Sopot.

W Olsztynie testowano 6 lokalizacji: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Starówka, Sportowa Aquasfera, Plaża, Castorama. 

Z kolei w Białymstoku prędkość Internetu 5G była testowana w 9 miejscach: Rynek Kościuszki, Stadion Miejski, Plaża Miejska, PCRT, Nowe Miasto, Dworzec Białystok, CH Zielone Wzgórza, CH Auchan Produkcyjna, CH Atrium Biała.

Plus 5G najlepszy w testach

Plus zdecydowanie wygrał test sieci 5G w Trójmieście i Olsztynie, gdzie wartości są o ponad 200 Mb/s i 100 Mb/s wyższe w porównaniu do innych operatorów. W Białymstoku sieć Plus jest szybsza od T-Mobile o 20 Mb/s.

W Trójmieście Plus z wynikiem 296 Mb/s wygrał z T-Mobile, który zajmuje drugie miejsce z prędkością 135.3 Mb/s. Za nimi Orange z wynikiem 129.7 Mb/s wyprzedza ostatniego Playa z wynikiem 85.7 Mb/s.

W Olsztynie też najlepszy wynik należy do Plusa - 223.8 Mb/s, która ponownie wyprzedza T-Mobile (wynik 116 Mb/s). Ostatnie miejsce z wynikiem 89.8 Mb/s zajmuje Play.

W Białymstoku na czele stawki pozostaje Plus z wynikiem 233.9 Mb/s. Wyniki ze stolicy Podlasia mogą zadowalać użytkowników T-Mobile, który przekroczył średnią prędkość 214 Mb/s. Ponownie ostatni, Play z wynikiem 89.6 Mb/s.

Zgodnie z konfiguracją pomiarową, telefony wykonywały testy w trybie FreeMode, wykorzystując najwyższą dostępną w danym miejscu technologię jaką oferowała sieć. 

Specjaliści Notel Poland podkreślają, że urządzenie pomiarowe korzystające z karty SIM Plusa we wszystkich wymienionych miastach wykonało 98-99% testów w technologii 5G. Najsłabiej pod względem użycia technologii 5G wypadła sieć Orange, która występowała w 20% punktów pomiarowych Trójmieście, lecz nie miała zasięgu 5G zarówno w badanych lokalizacjach Olsztyna, jak i Białegostoku. 

Pozostali operatorzy również zanotowali słabsze wyniki pod tym względem. Play z najlepszej strony pokazał się w Białymstoku, gdzie 84% pomiarów zostało zrealizowanych za pomocą technologii 5G. T-Mobile notował od około 21% (Olsztyn) do maksymalnie ponad 44% (Trójmiasto).

Notel w podsumowaniu testów podkreśla, że podobnie jak w Szczecinie i Poznaniu, także i w Trójmieście, Olsztynie i Białymstoku najlepsze rezultaty osiąga sieć Plus, która ma rozbudowaną infrastrukturę i wdraża najlepsze rozwiązania. 

W zasięgu superszybkiej sieci 5G Plusa znajduje się 19 milionów mieszkańców kraju. Plus testuje komercyjnie także 5G typu SA (standalone), czyli sieć niezależną od infrastruktury LTE. To daje poczucie korzystania z nowego standardu, w tym niskie opóźnienia i stabilność transferu. W naszym kraju Orange, Play i T-Mobile używają pasma 2100 MHz, natomiast Plus pasma 2600 MHz.

Kolejny test sieci 5G Notel Poland przeprowadzi w Lublinie, Rzeszowie i Krakowie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy