Polska odegra ogromną rolę w produkcji półprzewodników

Wspaniałe wieści dochodzą do nas z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Niebawem ośrodek stanie się częścią jednej z czterech europejskich linii pilotażowych w zakresie zaawansowanych technologii półprzewodnikowych. Jest to historyczny i strategiczny projekt dla rozwoju tego typu technologii w Europie.

Polska odegra ogromną rolę w produkcji półprzewodników
Polska odegra ogromną rolę w produkcji półprzewodnikówCentrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiejmateriały prasowe

Unia Europejska rozpoczęła swój historyczny i jednocześnie strategiczny projekt, w myśl którego w krajach Wspólnoty mają powstać ośrodki do produkcji zaawansowanych technologii półprzewodnikowych. Jest to jeden z elementów uniezależnienia się od tego typu technologii produkowanych w Chinach czy na Tajwanie.

Jeden z takich futurystycznych obiektów będzie znajdował się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Projekt "FAMES - FD-SOI Pilot Line for Applications with embedded non-volatile Memories, RF, 3D integration and PMIC, to ensure European Sovereignty" ma na celu uruchomienie linii pilotażowej oraz opracowywanie i rozwój technologii FD-SOI 10 nm i 7 nm.

Polska odegra ogromną rolę w UE w produkcji półprzewodników

— Fakt zaproszenia CEZAMAT Politechniki Warszawskiej do współpracy, w tak elitarnym gronie, nad doskonaleniem technologii FD-SOI, która została uznana za najbardziej obiecującą europejską technologię i włączona w największy projekt w historii Komisji Europejskiej (European Chips Act) świadczy o międzynarodowym uznaniu kompetencji i pozycji, jaką udało się wypracować w przeciągu kilku lat działalności CEZAMAT PW — komentuje prof. Romuald Beck, Pełnomocnik ds. Projektów Strategicznych.

Technologia ta jako jedyna powstała w całości w Unii Europejskiej i z tego względu jest strategiczna dla rozwoju technologii półprzewodnikowych w Europie. CEZAMAT Politechniki Warszawskiej informuje, że ośrodek będzie zaangażowany w prace związane z projektowaniem układów scalonych, technologią pamięci półprzewodnikowych oraz demonstracją ich potencjału w zakresie AI i bezpieczeństwa układów scalonych. Prace mają dotyczyć m. in. projektowania układów scalonych i testowania modułów PDK w celu dostarczenia narzędzi niezbędnych do projektowania i optymalizacji projektu układów scalonych i technologii.

Za 3 lata w Polsce mogą być produkowane mikroprocesory

Pierwsze kroki ku włączeniu CEZAMAT PW w projekt doskonalenia technologii FD-SOI miał miejsce już w ubiegłym roku. — Jesteśmy w CEZAMAT, które za cztery lata będzie mogło produkować układy scalone i mikroprocesory. Mamy do tego wszystko. Mamy znakomitych naukowców, technologię i środki finansowe. Na uruchomienie tego procesu przeznaczymy miliard złotych — powiedział Przemysław Czarnek, wówczas minister edukacji.

Ale to nie wszystko. Zespoły z Politechniki Warszawskiej w ramach tego projektu UE, będą zaangażowane w prace związane z opracowaniem technologii i testowaniem przyszłościowych systemów takich jak: nieulotne pamięci półprzewodnikowe typu OxRAM (ang. Oxide-based Resistive RAM). Opracowane przyrządy pamięciowe zostaną wykorzystane w zaprojektowanych i wytworzonych testowych układach nowej generacji na potrzeby AI oraz bezpieczeństwa sprzętowego układów scalonych.

Miliard złotych dla CEZAMAT na technologie przyszłości

— Jesteśmy jedynym miejscem w Polsce o tak zaawansowanych możliwościach badawczych. Posiadamy wysoko wyspecjalizowaną kadrę zarówno w procesach związanych z projektowaniem, jak również mamy ogromne doświadczenie w zakresie wytwarzania struktur i przyrządów półprzewodnikowych, które mają potencjał aplikacyjny — powiedział dr Piotr Wiśniewski, kierownik Działu Inteligentnych Systemów Półprzewodnikowych SEMINSYS.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas