Potężna broń dla Wojska Polskiego. To nowość programu Pilica+

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, nasza armia zaczęła zbroić się jak nigdy w swojej historii. Polska Agencja Uzbrojenia podpisała właśnie umowę na zakup nowego uzbrojenia przeznaczonego dla potężnego programu obrony Pilica+.

Wyrzutnia CAMM na podwoziu Jelcz, czyli nowa broń dla programu Pilica+
Wyrzutnia CAMM na podwoziu Jelcz, czyli nowa broń dla programu Pilica+MBDAmateriały prasowe

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło podpisanie umowy przez Polską Agencję Uzbrojenia z koncernem MBDA UK na dostawę wyrzutni iLauncher wraz z pakietem pocisków przeciwlotniczych CAMM. Nowa nowoczesna broń ma uzupełnić zestawy rakietowo-artyleryjskie, wchodzące w skład systemu Pilica+.

W ramach pakietu, Wojsko Polskie ma wzbogacić się o 44 wyrzutnie o nazwie iLauncher z ponad 700 pociskami przeciwlotniczymi CAMM, które będą montowane na podwoziach Jelcz. Jak podała Polska Agencja Uzbrojenia, koszt zamówienia może przekroczyć 10 miliardów złotych. Zamówiona broń ma być dostarczona do naszego kraju w latach 2025-2029.

44 wyrzutnie iLauncher i ponad 700 pocisków

Polska Agencja Uzbrojenia pochwaliła się, że podpisany kontrakt z brytyjskim koncernem to obecnie największe tego typu przedsięwzięcie na systemy krótkiego zasięgu klasy SHORAD wśród wszystkich krajów należących obecnie do NATO. Pokazuje to, że Wojsko Polskie w niesamowicie szybki sposób rozwija się, by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom na wszystkich możliwych płaszczyznach.

— Jesteśmy dumni, że Polska wybrała rakiety CAMM na oręż swojego warstwowego systemu obrony powietrznej. Nabierająca rozmachu współpraca polsko-brytyjska zapewni Polsce istotny wzrost zdolności obrony powietrznej i zbliży do siebie nasze przemysły zbrojeniowe, gwarantując suwerenność militarną i wspierając miejsca pracy w obu krajach — przyznał Chris Allam z brytyjskiego koncernu MBDA.

Program Pilica+ to system obrony krótkiego zasięgu

Zadaniem programu ZRA Pilica+, w ramach Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych, będzie bezpośrednia ochrona ważnych obiektów, w tym lotnisk, a także uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego (Narew) i średniego zasięgu (Wisła) na małych i bardzo małych wysokościach, a także bezpośrednia osłona jednostek ogniowych systemu Wisła.

Pociski CAMM mają zasięgu 25 kilometrów, a wersja ER umożliwia wykorzystanie pocisków przeciwlotniczych o zwiększonym zasięgu, mogących niszczyć cele odległe nawet o ponad 45 kilometrów. Przy okazji tematu programu Pilica+ nie można nie wspomnieć o podpisaniu w ubiegłym miesiącu umowy na dostawę 22 zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych (ZDPSR) Bystra dla Wojska Polskiego. Ich termin dostawy przewidziany jest na lata 2026-2028, a wartość umowy wynosi nieco ponad miliard złotych.

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas