Powstała nowa, najczarniejsza substancja na świecie. „Odbija tylko 0,005% światła”
Wszyscy znamy Vantablack, czyli najczarniejszą substancję, jaką dotychczas udało się tylko stworzyć w laboratoriach. Tymczasem w Cambridge na MIT powstała właśnie jej następczyni, 10 razy ciemniejsza. Zobaczcie ją w akcji.
Vantablack może poszczycić się pochłanianiem aż 99,965% światła słonecznego, tymczasem nowa substancja ze Stanów Zjednoczonych pochłania aż 99,995% światła. Materiał jest wykonany z pionowo ułożonych nanorurek węglowych. Mikroskopijne włókna pod mikroskopem wyglądają jak las.
Folia aluminiowa, na której bazuje materiał, została umieszczona w słonej wodzie, by można było usunąć warstwę tlenku, stanowiącą izolator blokujący przewodnictwo elektryczne i cieplne. Następnie przeniesiono folię do środowiska beztlenowego, by zapobiec ponownemu utlenianiu, i na koniec umieszczono ją w piecu, gdzie rozpoczęła się hodowla nanorurek węglowych w procesie zwanym chemicznym osadzaniem z fazy gazowej.
Usuwając warstwę tlenkową, naukowcom udało się wyhodować nanorurki węglowe na aluminium w znacznie niższych temperaturach, niż w innym przypadku o ok. 100 stopni Celsjusza. Ciekawostką jest fakt, że połączenie CNT na aluminium znacznie poprawiło właściwości termiczne i elektryczne materiału, np. w porównaniu do Vantablack.
Nowy, najczarniejszy materiał na świecie. Powstał na MIT i pochłania aż 99,995% światła. Fot. MIT.
W eksperymentach, inżynierowie z MIT wykorzystali naturalny żółty diament o masie 16,78 karata, którego wartość szacuje się na 2 miliony dolarów. Został on pokryty nowym, ultra czarnym materiałem CNT. Efekt zadziwia. Piękny, błyszczący klejnot stał się czarną i płaską pustką.
Naukowcy z MIT nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Zamierzają teraz udoskonalić swoją technikę. Efektem tego ma być uzyskanie jeszcze czarniejszego materiału. Ich celem jest komercjalizacja swojego wynalazku. Przede wszystkim myślą o wszelkiej maści artystach, który chcą wykorzystać najczarniejszą substancję na świecie w swoich zjawiskowych dziełach. Nie ukrywają również, że znajdzie ona zastosowanie w projektach maskowania instalacji militarnych lub obniżania refleksów na najróżniejszych przedmiotach.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MIT