Powstała podwodna kamera zasilana dźwiękiem. To nie żart!

Naukowcy ze słynnego uniwersytetu MIT zbudowali unikalną, podwodną kamerę wykorzystującą fale dźwiękowe rozchodzące się w wodzie. Za pomocą tajemniczego patentu urządzenie potrafi przekształcić je w energię. Jest niczym "perpetuum mobile".

Kamera zasilana hałasem w oceanie? Inżynierowie z MIT stworzyli takie cudo
Kamera zasilana hałasem w oceanie? Inżynierowie z MIT stworzyli takie cudoTwitter
Kamera zasilana hałasem w oceanie? Inżynierowie z MIT stworzyli takie cudo
Kamera zasilana hałasem w oceanie? Inżynierowie z MIT stworzyli takie cudoTwitter

Projekt kamery opracowany przez inżynierów z amerykańskiej uczelni technicznej MIT to na razie prototyp. Szczegóły jej budowy są utrzymane w ścisłej tajemnicy. Kamera jest w pełni autonomiczna, zanurza się na dowolną głębokość w oceanie czy morzu i potrafi tam przebywać całymi tygodniami. Oczywiście pojawił się problem zasilania, gdyż nawet najbardziej wydajne akumulatory mogłyby się okazać za słabe. Dlatego zastosowano zupełnie nowatorski system zamiany fal dźwiękowych na energię elektryczną. 

W piśmie Nature Communications ujawniono tylko zarys samego wynalazku. W wodzie mórz czy oceanów rozchodzą się fale, które tworzą np. obracające się śruby napędów dużych statków oceanicznych. "Pod wodą cały czas jest hałas, a my chcemy go zamienić w energię" - czytamy w artykule.

To właśnie te podwodne mikro-wibracje za pomocą specjalnej membrany zatopionej w korpus kamery mają być przekształcane w energię elektryczną, która zasila elektronikę urządzenia. Dzięki temu kamera może prowadzić podwodne prace nawet przez wiele tygodni bez potrzeby wypływania na powierzchnię. 

To sprawia, że kamera ma być niczym urządzenie typu "perpetuum mobile", które będzie samo produkowało energię. Na razie ta technologia jest dopiero w fazie pierwszych prób, ale twórcy kamery nie tracą optymizmu. 

Naukowcy z MIT opracowali nowatorski sposób transmisji danych wykorzystujący także fale dźwiękowe, które można przesyłać, wykorzystując wodę jako nośnik. Nadajnik umieszczony w kamerze jest w stanie przesłać pod wodą zakodowany sygnał do odbiornika - na razie zaledwie na odległość 40 metrów. Inżynierowie z MIT tłumaczą jednak, że to jest dopiero początek nowej technologii. Kolejna wersja urządzenia będzie w stanie transmitować pod wodą obrazy czy filmy na bardzo duże odległości.

Zmiany klimatu widoczne pod wodą

Jednym z najciekawszych zastosowań tej kamery jest możliwość monitorowanie zmian klimatu, które wpływają na morza i oceany.

Budujemy modele klimatyczne, ale brakuje nam danych z ponad 95 procent oceanów. Ta technologia może nam pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i lepszym zrozumieniu, jak zmiany klimatu wpływają na podwodny świat
Fadel Adib, profesor nadzwyczajny na wydziale elektrotechniki i informatyki MIT

Podwodna kamera ma pomóc naukowcom w poszukiwaniu nowych gatunków zwierząt i roślin w oceanach. Jej zadaniem będzie zrobienie zdjęć pokazujących skalę zmian w podwodnym świecie, które spowodowała działalność człowieka.

Uderzenie satelity w asteroidę. "Test obrony planetarnej zakończył się sukcesem"AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas