Producent iPhone’ów przeprasza i oferuje protestującym 1400 dolarów...
W tym tygodniu wybuchły protesty w chińskiej fabryce Foxconn, która odpowiada za produkcję telefonów Apple. Właściciele fabryki chcąc załagodzić sytuację, wystosowali specjalne przeprosiny i prośbę do protestujących pracowników. W grze jest kasa, ale i utrata pracy!
Niedawno świat obiegły zdjęcia i nagrania z chińskiej fabryki w . Kompleks firmy Foxconn jest największym na świecie producentów telefonów od Apple, czyli . Protesty pracowników wyniknęły z powodu restrykcji dotyczących COVID-19, ograniczeń wprowadzanych przez władze i zatrzymania wypłacania pensji.
Protesty w Chinach zmierzają ku końcowi?
Szczególną uwagę zwróciły dość brutalne próby rozprawiania się z protestującymi. W ruch poszła siła fizyczna, byli oni traktowani m.in. gumowymi pałkami i kopnięciami. Wszystko zaczęło się na skutek złych warunków panujących w fabryce. spowodowały, że niektórzy pracownicy zmuszani byli do pozostawania w fabryce po pracy.
Niektórzy próbowali uciekać, a wraz z pogarszającą się sytuacją Foxconn zorganizował dodatkową rekrutację, mającą zapełnić wybrakowane szeregi pracowników. Nowo zatrudnieni mieli otrzymać za pierwszy miesiąc pracy i Szybko jednak poinformowano, że wypłaty te mają zostać wstrzymane nawet do maja 2023 roku.
Weźcie pieniądze i dajcie spokój
próbując załagodzić sytuację, zaproponowała protestującym pracownikom jednorazową kwotę w wysokości 1120 dolarów amerykańskich, jeżeli opuszczą . Dodatkowo mogą otrzymać jeszcze 280 dolarów, jeżeli skorzystają przy tym z autobusów.
Łącznie jeden protestujący może otrzymać i zrezygnowanie tym samym z pracy. Z perspektywy firmy kluczowe jest zażegnanie tego kryzysu, który katastrofalnie wpływa na produkcję sprzętu Apple i tym samym na osiągane zyski.
Co ciekawe, informacje o opóźnieniach w wypłacaniu dodatków zostały przez Foxconn uznane za błąd systemu, który miał wkraść się podczas procedury onboardingu nowych pracowników. Zdaniem firmy, wszystkie należne środki zostaną przekazane zatrudnionym zgodnie z pierwotnymi założeniami i
Apple bada sprawę
wysłała na miejsce swoich przedstawicieli, aby przyglądali się sprawie i we współpracy z Foxconnem położyli kres protestom, jednocześnie wywiązując się z umów. Dla Apple jest to kluczowe miejsce na mapie świata, ponieważ zakład produkcyjny zatrudnia 200 tysięcy osób i odpowiada za
Jest to jednocześnie kolejny epizod w sprawie opóźnionych dostaw i estymacjach zakładających zmniejszenie podaży telefonów, ograniczając tym samym zyski technologicznego giganta.