Przegrzany telefon i bateria? Lodówka nie jest ratunkiem

Upały są uciążliwe nie tylko dla człowieka. Wysokie temperatury zdecydowanie nie służą także smartfonom. Telefon w upale zazwyczaj pracuje wolniej, a w skrajnych przypadkach może się wyłączyć i odmówić posłuszeństwa. Jak chronić smartfon przed przegrzaniem i co robić, gdy telefon jest gorący. Pod żadnym pozorem nie wkładaj go do lodówki!

Przegrzany telefon to powszechny problem w upalne dni. Jak sobie z tym radzić?
Przegrzany telefon to powszechny problem w upalne dni. Jak sobie z tym radzić?East NewsEast News

Jak upał wpływa na baterię w telefonie?

Upał ma negatywny wpływ na baterię w telefonie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest postępująca miniaturyzacja. Skromne wymiary smartfonów i tabletów sprawiają przy tym, że nie ma w nich miejsca na radiatory czy wentylatory, jak w komputerach stacjonarnych. Jeśli telefon zbytnio się grzeje, może doprowadzić to najpierw do spowolnienia pracy urządzenia, a następnie do jego wyłączenia, a w najgorszym przypadku do jego trwałego uszkodzenia.

Przy okazji wysokich temperatur pojawiają się informacje o wybuchach smartfonów. Wiele osób martwi się, że przegrzanie telefonu doprowadzi do podobnej sytuacji. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków nie jest to prawda. Eksplozje smartfonów są spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi lub wadami fabrycznymi. Najczęściej zdarzają się po nieprofesjonalnych naprawach lub zalaniu telefonu wodą.

Telefon w upale pracuje wolniej. Co robić?

Jeśli telefon pracuje wolniej podczas upałów, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić jego wydajność. Przede wszystkim upewnij się, że telefon nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Gdy nie korzystasz z telefonu, przechowuj go w chłodnym miejscu, a więc wewnątrz torby lub w kieszeni, aby uniknąć przegrzewania.

Jeśli telefon w upale pracuje wolniej, warto zamknąć wszystkie nieużywane aplikacje, które mogą obciążać procesor i zużywać pamięć RAM. Następnie zmniejsz jasność ekranu, co sprawi, że wyświetlacz będzie pobierał mniej energii i będzie mniej narażony na przegrzanie.

Być może przyczyną tego, że telefon w upale pracuje wolniej, jest stare oprogramowanie. Upewnij się, że korzystasz z telefonu z zaktualizowanym systemem. Często producenci udostępniają poprawki, które mogą wpływać na wydajność urządzenia.

Gorący telefon. Co robić? Nie wkładaj go do lodówki…

Jeśli zdarzy się sytuacja, że telefon przegrzał się, to najważniejszy jest czas reakcji. Po pierwsze należy wyłączyć wszystkie niepotrzebne aplikacje i procesy zachodzące w tle. Pomóc mogą specjalne aplikacje do chłodzenia telefonu. Programy te stale monitorują temperaturę poszczególnych podzespołów oraz automatycznie dokonują zmian w wartościach systemowych i ustawieniach smartfona.

Najlepsze aplikacje do chłodzenia telefonu to:

W sytuacjach awaryjnych, kiedy telefon jest gorącu i pracuje bardzo wolno, najlepiej go wyłączyć i poczekać aż ostygnie w normalnych warunkach. Aby proces ten nieco przyspieszyć, można spróbować schłodzić telefon, wykorzystując zwykły wiatrak lub podkładkę chłodzącą do urządzeń mobilnych.

Pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać telefonu w lodówce! Ekstremalne zmiany temperatury są bardzo niebezpieczne dla urządzeń elektronicznych. To także ryzyko zawilgocenia telefonu i trwałego uszkodzenia podzespołów.

Zobacz także:

Akwedukty Nazca. Wodociągowy majstersztyk o długiej historiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas