Reklama

Robot przejrzał się w lustrze i zdziwił. Ma już świadomość?

Roboty z ludzką świadomością nie są pieśnią przyszłości. Przynajmniej tak twierdzą inżynierowie z brytyjskiej firmy Engineered Arts. Ich robot zachwyca realizmem poruszania się i mimiki twarzy, ale posiada coś jeszcze.

Roboty z ludzką świadomością nie są pieśnią przyszłości. Przynajmniej tak twierdzą inżynierowie z brytyjskiej firmy Engineered Arts. Ich robot zachwyca realizmem poruszania się i mimiki twarzy, ale posiada coś jeszcze.
Robot Ameca zachwyca realizmem /Engineered Arts /materiały prasowe

Pomimo faktu, że prace nad robotami humanoidalnymi trwają od kilku dekad, to jednak wciąż ich realizm pozostawia wiele do życzenia. Nie chodzi tu o nasz niski poziom technologiczny, a raczej niesamowicie złożoną maszynerię ludzkich ciał, którą pewnie jeszcze długo perfekcyjnie nie będziemy potrafili symulować za pomocą robotów.

Niebawem się to zmieni. Przynajmniej tak zapowiadają przedstawiciele firmy Engineered Arts z Wielkiej Brytanii, która zaprojektowała, zbudowała i zaprezentowała w akcji robota humanoidalnego o imieniu Ameca.

Robot Ameca zaskakuje swoim realizmem

Ta niezwykła maszyna może poszczycić się bardzo realistyczną mimiką i odpowiednią gestykulacją. To zasługa technologii AI. Co prawda, wciąż daleko mu do ideału, ale śmiało można rzec, że jest to ogromny postęp, o czym możecie przekonać się sami, oglądając opublikowany najnowszy materiał filmowy z tą maszyną.

Reklama

Oczywiście, Ameca to prototyp w wersji demonstracyjnej. Prace nad nim trwają od kilku lat i będą kontynuowane przez wiele kolejnych. Zmierzają jednak w dobrym kierunku, bo całokształt może zachwycić. Jak informują inżynierowie z Engineered Arts, na razie ruchoma jest górna część robota. Dolna jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego będzie ukończona dopiero za 2-3 lata.

Roboty staną się naszymi największymi przyjaciółmi

Mimo wszystko, górna część zachowuje się niczym ludzka. Robot na jednym z ujęć przejrzał się w lustrze i mocno się zdziwił. Niestety, nie jest to jeszcze przejaw świadomości istnienia, ale technologie sztucznej inteligencji są rozwijane w tym kierunku.

Brytyjska firma zapowiedziała udostępnienie swoich robotów humanoidalnych, napędzanych technologią sztucznej inteligencji, do zastosowania w szpitalach, bankach, imprezach czy innych wydarzeniach, w których takie wynalazki będą przydatne. Maszyny Ameca mogą zabawiać gości, służyć pomocą turystom czy nawet pojawić się w telewizji i wystawach technologicznych.

Roboty humanoidalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na świecie. Pomimo faktu, że wciąż u wielu ludzi budzą obrzydzenie, to jednak są przyszłością naszej cywilizacji, a szczególnie krajów rozwiniętych, w których społeczeństwo starzeje się i w niedalekiej przyszłości będzie potrzebowało opiekunów czy po prostu przyjaciół. Takie maszyny staną się zbawieniem i polepszą jakość życia milionów ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy