Roboty ANYmal w akcji. Niedługo polecą na Księżyc
Firma ANYbotics, która została założona przez inżynierów z Robotic Systems Lab z ETH Zurich, zaprezentowała nowe zdolności robota o nazwie ANYmal. To urządzenie niebawem poleci na Księżyc.
Żyjemy w nowej erze podboju kosmosu. Już w 2025 roku ludzkość ma wrócić na Księżyc i pozostać tam na stałe, a do końca 2030 roku mamy wybrać się w pierwszą podróż na Marsa. Kolonizatorzy sami nie poradzą sobie na tych niegościnnych światach, dlatego wesprą ich roboty.
Jednym z nich ma być ANYmal. Robot z ETH Zurich waży 50 kilogramów, mierzy 70 centymetrów wysokości, porusza się na czterech nogach, posiada 12 ruchomych części i jest zdolny do przenoszenia ciężarów o wadze nieco przekraczającej 10 kilogramów. Urządzenia ma zainstalowany na swoim pokładzie LiDAR, masę zaawansowanych czujników i akumulatory pozwalające na pracę przez 90 minut w terenie.
ANYmal, najbardziej zaawansowany robo-pies
W wykonywaniu i sprawnym poruszaniu się w różnym terenie pozwala mu również zaawansowane robotyczne ramię, ale robot testowany na poniższym filmie nie jest w nie wyposażony. Dzięki niemu ANYmal nie tylko może naciskać przyciski, chwytać za klamki i otwierać drzwi, ale również podnosić puszki lub śmieci oraz sprawnie wrzucać je do kosza. Urządzenie to jednak powstało głównie z myślą o inspekcjach obiektów przemysłowych, dlatego ma kopułę z systemem czujników.
Zawiera ona czujniki do pomiarów wizualnych, termicznych i akustycznych. Moduł kamery 4K ma 20-krotny zoom optyczny, który umożliwia robotowi rejestrowanie kontroli wizualnej bez konieczności zbliżania się, kamera termowizyjna ma zakres temperatur od -20 do 500 stopni Celsjusza, kierunkowy mikrofon może rejestrować pomiary akustyczne w zakresie częstotliwości słyszalnych i ultradźwiękowych, a wbudowany komputer zapewnia ciągłą pracę, nawet gdy połączenie sieciowe jest niestabilne. A jeśli robotyczny inspektor będzie musiał zapuszczać się w ciemne zakątki obiektu, do rozjaśnienia służy reflektor LED o jasności 3500 lumenów.
Roboty ANYmal pojawią się na Księżycu i Marsie
Według zamysłu specjalistów ze Szwajcarii, maszyna świetnie będzie sprawdzała się jako pomocnik przy niebezpiecznych dla ludzi misjach w kopalniach, platformach naftowych czy gazowych. Robot ma też znaleźć zastosowanie w akcjach ratowniczych organizowanych po wystąpieniu naturalnych kataklizmów i misjach antyterrorystycznych. Ale to nie wszystko.
Takie maszyny pojawią się na Księżycu i Marsie. Inżynierowie już pracują nad nową wersją robota, która będzie lepiej przystosowana do realizacji takich działań. — Wyższy poziom autonomii dodatkowo poprawi skalowalność systemu do zastosowań z jeszcze trudniejszą komunikacją, w takich misjach jak eksploracja Marsa — stwierdził zespół badawczy Science Robotics.