Samoschładzający się namiot? Nowatorska tkanina pełni funkcję klimatyzatora
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników wypraw pod namiot. Dzięki temu wynalazkowi w upalne dni nigdy w środku namiotu nie będzie zbyt gorąco. Funkcję klimatyzatora będzie pełniła specjalna tkanina. Wystarczy do zbiornika obok namiotu nalać kilka litrów wody.
Wyjazd pod namiot jest przygodą i wielką frajdą, ale ma także minusy. W bardzo upalne dni temperatura wewnątrz namiotu bardzo wzrasta, a nie każdy ma ze sobą przenośny klimatyzator. Ten potrzebuje energii elektrycznej, której nie wygeneruje przenośny panel słoneczny.
Rozwiązanie problemu schładzania namiotu w czasie upałów przyniosła najnowsza technologia. Amerykański naukowiec Al Kasani z Centrum Inżynierii Czystej Energii UConn (C2E2) postanowił stworzyć tkaninę, która w upalne dni będzie obniżała temperaturę wewnątrz namiotu nawet o kilka stopni Celsjusza.
Aby tkanina zaczęła pełnić funkcję klimatyzatora potrzebuje jedynie wody. Ze specjalnego pojemnika jest doprowadzana woda do tkaniny, która następnie samoczynnie rozprowadza ją po całej jej powierzchni. W efekcie tego procesu tkanina namiotu jest przez cały czas wilgotna i znakomicie schładza wnętrze namiotu.
Twórca samoschładzającej się tkaniny ocenia, że do obniżenia temperatury namiotu o 3-4 stopnie Celsjusza i utrzymania jej wewnątrz namiotu przez 24 godziny wystarczy ok. 3,5 litra wody. Nie musi być ona idealnie czysta - do pojemnika można nalać zwykłej wody z jeziora czy strumienia, a system i tak będzie działał.