Sfałszowana katastrofa misji Apollo 11. Zobaczcie ten niesamowity DeepFake [FILM]

Projekt In Event of Moon Disaster od inżynierów z MIT pokazać całemu światu, jak można zmanipulować rzeczywistość i historię za pomocą najnowszych technologii wspieranych przez sztuczną inteligencję.

Eksperci z MIT pracowali nad projektem pół roku. Trzeba przyznać, że efekty są zdumiewające. Inżynierom udało się bowiem stworzyć niezwykle wiarygodny materiał filmowy, na którym prezydent USA, Richard Nixon, ogłasza katastrofę historycznej misji Apollo 11 na Księżyc. Wydarzenia te rozegrały się w 1969 roku. Przypominamy, że to w trakcie tej misji w rzeczywistości na powierzchni Srebrnego Globu znaleźli się pierwsi ludzie.

Projekt In Event of Moon Disaster zakładał jednak stworzenie alternatywnego przebiegu wydarzeń. Naukowcy wykorzystali w tym celu nie tylko oryginalne nagranie z Nixonem, ale również materiały archiwalne z tamtych wydarzeń. Urzeczywistnieniem fikcji zajęła się później sztuczna inteligencja. Ten DeepFake to prawdziwa perełka. Zachwyca i jednocześnie przeraża, jak bardzo zaawansowane są już algorytmy DeepFake.

Reklama

Inżynierowie z MIT nie ukrywają, że projekt ma na celu ostrzeżenie, w jakim kierunku może rozwinąć się ta technologii i jak niewyobrażalne spustoszenie może siać w mediach internetowych. Historycy najbardziej obawiają się sytuacji, w której fałszywe materiały filmowe, dotyczące kluczowych wydarzeń historycznych lub aktualnie trwających, będą publikowane np. na YouTube, gdzie zmanipulują opinię publiczną, co doprowadzi później do niepokojów społecznych.

Warto tutaj podkreślić, że projekt In Event of Moon Disaster wspierany jest finansowo przez Mozilla Creative Media Awards. Inicjatywa ma na celu stworzenie algorytmów sztucznej inteligencji, które będą wykrywały fałszerstwa i skutecznie z nimi walczyły, zanim będzie za późno i globalna sieć zostanie zalana zmanipulowanym obrazem świata.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MIT

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy