Superbohaterowie w pracy. Kombinezony robocze wspomagane przez SI na CES 2023

Nie każdy bohater nosi pelerynę, jednak jakiś strój warto posiadać. Szczególnie gdy daleko nam do posiadania nieziemskich mocy. Niemiecka firma Bionic IO postanowiła zrewolucjonizować pracę fizyczną za sprawą specjalnie przygotowanych kostiumów i swego rodzaju egzoszkieletów. Będą one działać w oparciu o sztuczną inteligencję i wesprą pracowników na wielu polach, przy okazji dbając o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Nowoczesne kostiumy robocze
Nowoczesne kostiumy roboczeGerman Bionicmateriały prasowe

Kombinezon roboczy współpracujący z SI

Wiele się słyszy o nowoczesnych narzędziach biurowych, specjalnych krzesłach czy ćwiczeniach, o których należy pamiętać w czasie długich, roboczych posiedzeń przed ekranem. Mimo powszechnej cyfryzacji często trzeba jednak zakasać rękawy i zająć się czymś poza światem wirtualnym. Na przykład prawdziwą pracą, nie zaś klikaniem w komputer.

Niemiecka firma Bionic IO zaprezentuje na nadchodzących targach CES 2023 zaawansowane kostiumy robocze, które w przyszłości będą w stanie diametralnie odmienić obliczę zawodów, w których fizyczna praca odgrywa kluczową rolę. Specjalne stroje działać będą we współpracy ze sztuczną inteligencją, dzięki czemu dotychczasowe zadania będą wykonywane lepiej, skuteczniej i bezpieczniej.

Celem firmy jest wzrost bezpieczeństwa w czasie wykonywania pracy, jak i zminimalizowanie negatywnego wpływu wykonywania fizycznych czynności na zdrowie. Firma pokaże na targach kombinezon oraz kamizelkę. Oba urządzenia (lub stroje, jak kto woli), mają cechować się lekkością, odpornością na kurz i zabrudzenia, oraz sporym udźwigiem. 

Nasze inteligentne kombinezony i urządzenia do noszenia chronią ludzi wykonujących codziennie ciężką pracę fizyczną w zadaniach o znaczeniu krytycznym dla systemu przed nadmiernym wysiłkiem i kontuzjami.
Armin G. Schmidt, dyrektor generalny i współzałożyciel German Bionic IO

Łatwiej, szybciej, bezpieczniej

Poza wsparciem codziennej pracy i uatrakcyjnieniem wielu zawodów urządzenia będą na bieżąco monitorować i analizować parametry pracowników. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, całość skupiać ma się na bezpieczeństwie. Chodzi o to, aby móc szybko reagować na niepokojące sygnały, odciążać osoby mogące zostać narażonymi na niekorzystne czynniki i unikać długotrwałych, niebezpiecznych kontuzji.

Nasze stroje zapewniają mechaniczne wsparcie podczas podnoszenia i przenoszenia oraz wykorzystują inteligentny system wspomagania, aby ostrzegać użytkowników, na przykład o przypadkach nieprawidłowego podnoszenia lub kiedy powinni zrobić sobie przerwę.
Armin G. Schmidt, dyrektor generalny i współzałożyciel German Bionic IO

Inwestycja w oszczędzanie?

Wielu z pewnością zada sobie pytanie, czy inwestycja w prawdopodobnie drogi sprzęt ma w ogóle jakikolwiek sens. Zdrowie ludzkie jest nieocenione, jednak z punktu widzenia korporacyjnych molochów taka kalkulacja może nie mieć miejsca, niestety. W rzeczywistości jednak okazuje się, że nowy sprzęt odciążający plecy (i nie tylko), potrafi bardzo szybko się zwrócić.

Przekonali się o tym m.in. ratownicy medyczni, których karetki zostały wyposażone w automatyczne nosze. Koszt takiego urządzenia jest wysoki, jednak bardzo szybko okazało się, że personel znacznie rzadziej cierpiał na kontuzje mięśni pleców, w efekcie czego było mniej braków kadrowych na skutek zwolnień lekarskich.

Długoterminowo jest to zatem inwestycja opłacalna. Pozostaje czekać na kolejne doniesienia z tegorocznej edycji targów CES 2023. Na przykład na te dotyczące ceny kombinezonów i kamizelek przyszłości.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas