Ta technologia zmieni sposób zwiedzania. Szyby poinformują o atrakcjach

Koniec szukania informacji o atrakcjach w smartfonie. Już niedługo będzie można przez cały czas obserwować krajobraz, dowiadując się jednocześnie, co mijamy za szybą pojazdu. Innowacyjna technologia pozwoli wyświetlać najważniejsze informacje dzięki ciągłemu śledzeniu naszego wzroku.

Czy mieliście taką sytuację, że jadąc pociągiem lub autobusem zauważyliście ciekawy obiekt, o którym chętnie byście coś przeczytali? Jeśli to znana atrakcja, prawdopodobnie uda się wyjąć smartfona i znaleźć interesujące nas informacje. Ale w tym czasie przeoczymy wiele innych. Interaktywny wyświetlacz pojazdu AR ma w tym pomóc, pokazując odpowiednie informacje na szybie pojazdu.

Technologia ma zadebiutować w nadchodzącym tygodniu na targach CES (Consumer Electronics Show - największych na świecie targach elektroniki i nowych technologii, odbywających się corocznie w styczniu w Las Vegas). Została opracowana przez Południowokoreański Instytut Badań nad Technologią Przemysłową (ITRI).

Reklama

Jak działa interaktywny wyświetlacz pojazdu AR?

Nad każdym oknem, które ma wyświetlać informacje, umieszczona jest kamera śledząca wzrok. Całą wewnętrzną powierzchnię szyby zajmuje przezroczysty panel dotykowy microLED. Gdy pasażer patrzy przez okno, system na bieżąco ocenia kierunek jego spojrzenia. Następnie informacja ta zestawiana jest z pozycją określaną przez GPS, w celu ustalenia aktualnej prędkości pojazdu i położenia geograficznego. Pozwoli to określić, jaką atrakcję ogląda dana osoba.

Wówczas na szybie pojawia się małe zdjęcie atrakcji, które jest swego rodzaju skrótem do dodatkowych informacji. Jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś więcej, wystarczy dotknąć tego zdjęcia, a pojawi się opis. Całość ma znajdować się wokół obiektu tak, by nie zasłaniać widoku. Rozwiązanie jest tak zaprojektowane, żeby jednocześnie zapobiegać zawrotom głowy i mdłościom podczas oglądania treści AR na przezroczystym wyświetlaczu w poruszającym się pojeździe.

Technologia może być wykorzystana w szybach pociągów, statków wycieczkowych. ITRI zastosowało już podobną technologię w szkle publicznych akwariów, które informują o rybach, które ludzi oglądają.

Jak dokładnie wygląda informacja pokazywana na interaktywnym wyświetlaczu pojazdu AR, możesz zobaczyć na poniższym filmie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy