Ten most w Chorwacji skróci podróż do Dubrownika. Otwarcie ważnej przeprawy

Od wtorku można dojechać do Dubrownika na południu Chorwacji, omijając Bośnię i Hercegowinę. Dziś otwarcie Mostu Pelješkiego budowanego przez wiele lat.

  • Południowa część Chorwacji jest odcięta od reszty kraju wąskim odcinkiem Bośni i Hercegowiny. 
  • Aby się tam dostać, trzeba aż dwukrotnie przekroczyć granicę, co w sezonie powoduje duże korki.
  • 26 lipca to się zmieni. Chorwacja otwiera most Pelješki, który omija granicę chorwacko-bośniacką. Łączy on wysuniętą na południe chorwacką eksklawę z resztą kraju z pominięciem bośniackiego Neum.
  • Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej w 2013 roku, ale nie należy do strefy Schengen. Bośnia i Hercegowina jest państwem kandydującym. 

Reklama

Konstrukcja mostu w Chorwacji robi wrażenie

Wieloprzęsłowy most wantowy nad zatoką Mali Ston (chorw. Malostonski zaljev) ma długość 2404 metrów i 22,5 metra szerokości. Prowadzi do niego łącznie 20 km dróg dojazdowych.

W najwyższym miejscu jezdnia jest na wysokości 55 metrów, co ma umożliwić przepływanie statków do portu w Neum. Pylony zaś osiągają wysokość 170 metrów ponad lustrem wody (115 metrów licząc od jezdni i ponad 240 metrów od dna zatoki).

Konstrukcja składa się z trzynastu przęseł, z czego siedem jest wiszących - pięć centralnych ma wysokość 285 metrów, dwa zewnętrzne 203,5 metra.

Inwestycja objęła także dwa mniejsze mosty na półwyspie Pelješac oraz dwa tunele o łącznej długości 2,5 kilometra. Droga z Ploče przez most w kierunku Ston i dalej na południe do Dubrownika ma być czteropasmową drogą ekspresową.

Most Pelješki w końcu oddany do użytku

Koncepcja budowy mostu Pelješkiego powstała w 2005 roku, choć pierwsze plany sięgają 1997 roku. Początkowo inwestycja spotkała się ze stanowczym protestem Bośni i Hercegowiny, w związku z czym prace przerwano. 

Budowę wznowiono pod koniec 2007 roku, ale ze względu na kryzys ekonomiczny prace nie miały szybkiego tempa.

W międzyczasie kolejny raz przerwano budowę mostu, by ostatecznie przy wsparciu Unii Europejskiej przyspieszyć prace i ukończyć go w lipcu 2021 roku.

Ze względu na konieczność budowy dróg dojazdowych oddanie budowli do użytku przesunięto na lipiec 2022 roku.

Czytaj także: Samochodem do Chorwacji. Tras jest kilka, bez winiet nie dojedziesz

Huczne otwarcie mostu w Chorwacji

Otwarcie mostu Pelješkiego ma być bardzo huczne i uroczyste. Jak podaje portal Total Croatia News, pierwszym samochodem, który przejedzie przeprawą będzie najmocniejszy samochód elektryczny produkowany przez chorwacką firmę Rimac Automobil - Rimac Nevera

Z drugiego końca samochodem ma wystartować kierowca wyścigowy Niko Pulić, trzykrotny mistrz Europy, a pojazdy miną się w ogniu fajerwerków.

Impreza ma się rozpocząć o 20:15 czasu lokalnego i trwać do 22:00. Wszystko będzie transmitowane przez chorwacką telewizję.

Łącznie zaproszonych jest kilkaset osób, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, gdyż większość inwestycji była współfinansowana przez Unię Europejską. W związku z tym, że przetarg wygrała chińska firma, planowane jest również połączenie wideo z chińskim premierem Li Keqiangiem, który ma przemawiać do gości.

Ze względu na pirotechnikę zamontowaną na moście, nie będzie możliwości przejścia nim w ciągu dnia. Oficjalna nazwa, którą będzie nosił po otwarciu to Pelješki Most.

Czytaj także: Opłaty za autostrady w Chorwacji 2022. Ile kosztuje przejazd i czy są winiety? 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy