Samochód elektryczny

Środa, 22 listopada 2023 (13:28) Aktualizacja Wtorek, 6 lutego 2024 (10:43)
Samochód elektryczny to pojazd napędzany jednym lub więcej silnikami elektrycznymi, używający energii przechowywanej w akumulatorach lub innych źródłach elektrycznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych pojazdów spalinowych, samochody elektryczne są bardziej ekologiczne, zeroemisyjne, co przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i spowolnienia zmian klimatycznych.
Samochód elektryczny - najważniejsze informacje
Polska może stać się europejskim centrum produkcji baterii do aut elektrycznych /123RF/PICSEL

Samochód elektryczny - najważniejsze informacje

Samochód elektryczny jest pojazdem, w którym napęd na osie kół jest przekazywany za pomocą co najmniej jednego silnika elektrycznego, zasilanego energią elektryczną zakumulowaną przez podłączenie zewnętrznego źródła energii.
 
Samochody elektryczne są znane z tego, że pracują ciszej, nie emitują wibracji, są tanie w eksploatacji, ale niestety ich cena zakupu jest nieco wyższa niż standardowego samochodu z silnikiem spalinowym. 

Auta te mają ograniczony zasięg w porównaniu do samochodów spalinowych i ładowanie ich nie trwa tak szybko jak tankowanie paliwa.
 
Potencjalnie silnik elektryczny jest dużo prostszy w budowie niż silnik spalinowy, co w efekcie przekłada się na mniejszą awaryjność w stosunku do silników spalinowych oraz dłuższą żywotność.

Maksymalny moment obrotowy w przypadku tych samochodów dostępny jest już od pierwszego naciśnięcia pedału gazu i powoduje on błyskawiczne przyspieszenie. 

Przykładem mogą być testy Tesli model S z 840-konnym Dodge’m Challengerem SRT Demon, który miał poważne problemy aby poradzić sobie z Teslą.

Jak zbudowany jest samochód elektryczny?

Istotnym elementem w budowie samochodu elektrycznego jest akumulator, a tak naprawdę zespół akumulatorów, pełniących rolę zbiornika paliwa.

Jest to jedyny element, który producentom takim jak Tesla, VW, Kia, Mercedes, BMW, Ford i innym nastręcza najwięcej trudności. Akumulatory są bardzo ciężkie, zajmują dużo miejsca przez, co najczęściej są umiejscowione w podłodze pojazdu, aby nie zabierały przestrzeni bagażowej, a jednocześnie obniżają środek ciężkości, co korzystnie wpływa na osiągi.
 
Auta z napędem elektrycznym w porównaniu do samochodów z silnikiem spalinowym mają mniej podzespołów dzięki czemu ograniczone są negatywne skutki podczas zderzenia. 

Wykonywane testy zderzeniowe niejednokrotnie potwierdziły bezpieczeństwo, a w przypadku naruszenia konstrukcji wszystkie systemy napędowe i elektryczne zostają natychmiastowo odłączane.
 
Obecnie najpopularniejszym samochodem elektrycznym jest Tesla, ale auta produkują również najwięksi producenci. Na europejski rynek wkraczają również chińskie marki.   

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i gdzie to robić?

Ładowania samochodu elektrycznego można dokonywać na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywana metoda ładowania odbywa się poprzez domowe gniazdo oraz przy użyciu publicznych ładowarek np. przy supermarketach, na stacjach benzynowych, w hotelach, coraz częściej też w miejscach pracy.
 
Czas ładowania samochodu zależy od mocy stacji ładowania oraz pojemności akumulatorów. Szacuje się, że w Polsce na jedną ładowarkę publiczną przypada pięć samochodów elektrycznych.
 
Ciekawostką jest również to, że układ napędowy samochodu elektrycznego jest połączony na sztywno z silnikiem i podczas procedury hamowania, wytwarzana jest energia elektryczna, dzięki której odzyskujemy nawet 90% do ponownego naładowania akumulatora. Jest to tak zwana procedura rekuperacji - odzyskiwania energii.

Temat Samochód elektryczny znajdziesz również w serwisie:

Samochód elektryczny - Wiadomości