To niesamowite, ale w świecie kwantowym skutek może wystąpić przed przyczyną

Naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu oraz Université Libre de Bruxelles dowiedli ostatnio, że świat kwantów jest jeszcze dziwniejszy i mniej intuicyjny, niż nam się wydawało. Ciężko to ogarnąć umysłem, ale zaraz to wytłumaczymy.

Otóż mogą w tym świecie wystąpić sytuacje, w których przyczyna może być również skutkiem jakiegoś zdarzenia. W naszej rzeczywistości świetnie wszyscy wiemy, jak to wygląda. Skutek w przyszłości nie może nastąpić przed swoją przyczyną, która ma miejsce w przeszłości. Jeśli zdarzenie A jest przyczyną skutku B, to B nie może być jednocześnie przyczyną A. W świecie mechaniki kwantowej jednak może.

Być może łatwiej będzie podeprzeć się podanym przez badaczy przykładem: Alicja wchodzi do pokoju, w którym znajduje się kartka papieru. Po przeczytaniu znajdującej się tam wiadomości wymazuje ją ona i zapisuje na kartce swoją własną wiadomość. Bob wchodzi do tego samego pokoju w innym czasie i robi dokładnie to samo - czyta wiadomość z kartki, wymazuje ją i zapisuje swoją własną. Jeśli Bob wejdzie do pokoju po Alicji - może odczytać co ona napisała - jednak Alicja nie będzie mogła odczytać wiadomości Boba.

Reklama

W świecie kwantowym może to wyglądać jednak zupełnie inaczej. Występuje tam stan zwany superpozycją, w którym to jeden obiekt może być w dwóch różnych miejscach równocześnie. Teraz naukowcom udało się dowieść, że zdarzenia występujące w czasie również mogą znajdować się w swego rodzaju superpozycji, co na naszym przykładzie będzie wyglądać tak, że jednocześnie Alicja wchodzi do pokoju przed Bobem i zostawia tam swoją wiadomość oraz Bob wchodzi do pokoju przed Alicją i zostawia tam dla niej swoją wiadomość.

Pokazuje to, że w skali mikro, czyli na poziomie na kwantów, zwykły ciąg przyczynowo-skutkowy nie jest wcale tak oczywisty. Nie wiadomo, czy tego typu sytuacje występują w naturze, jednak sama możliwość, że mogą one tam występować, może mieć wielki wpływ na podstawy mechaniki kwantowej. Badacze uważają, że teraz powinni pomyśleć nad tym gdzie można w naturze szukać superpozycji ciągu przyczynowo-skutkowego.

Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. Piqsels

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy