Tydzień na rozliczenie PIT. Jest nowa ulga dla rodziców
Oprac.: Tomasz Kromp
23 kwietnia weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, zgodnie z którym beneficjenci programów “Laptop dla ucznia” i “Laptop dla nauczyciela” mogą liczyć na ulgę podatkową. Na skorzystanie z rzeczonej ulgi pozostało niewiele czasu. Termin składania deklaracji podatkowych mija w przyszłym tygodniu.
Ulga podatkowa na laptopa dla ucznia i nauczyciela
W dzienniku ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie. Zgodnie z nim rodzice uczniów, którzy otrzymali laptopy w ramach wsparcia wynikającego z ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (program "Laptop dla ucznia"), nie będą musieli płacić podatku dochodowego z tego tytułu. Ulga dotyczy również nauczycieli, którzy byli beneficjentami programu "Laptop dla nauczyciela".
Jak wynika z informacji przekazanych przez ministerstwo finansów: "podatnik, który na podstawie ustawy o wsparciu otrzymał na własność w 2023 r. laptopa albo bon na zakup laptopa, uzyskuje podatkowy przychód w rozumieniu ustawy PIT. Zatem wartość tego świadczenia podlega obowiązkowi wykazania w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za 2023 r. i opodatkowania". Wobec tego opublikowane rozporządzenie było niezbędne, by zapewnić osobom, które skorzystały ze wsparcia "neutralność podatkową".
Zgodnie z treścią rozporządzenia, zaniechanie poboru podatku dochodowego od przychodów uzyskanych z tytułu otrzymania rzeczonych świadczeń, będzie miało zastosowanie do przychodów uzyskanych od 2 sierpnia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.
Do kiedy trzeba złożyć PIT?
Nowe rozporządzenie to ważna informacja dla osób, które jeszcze nie rozliczyły się z fiskusem. Czasu nie zostało zbyt wiele. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowych (takich jak PIT-36, PIT-37) to 30 kwietnia.
Warto pamiętać, że nierozliczenie się z urzędem skarbowym bądź złożenie deklaracji po terminie może wiązać się z określonymi konsekwencjami karno-skarbowymi. Jest to między innymi grzywna, która może wynosić do 720 stawek dziennych. Stawka dzienna nie może wynosić mniej niż 1/30 części minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także nie może przekraczać jej 400-krotności. W skrajnych przypadkach podatnikom, którzy uchylają się od obowiązku podatkowego, grozi kara pozbawienia wolności.