Wszystko jest bezprzewodowe i WiFi. Czy warto inwestować w Ethernet?

Sieć Ethernet to technologia, która funkcjonuje już od ponad 50 lat. Powoli jest wypierana przez popularniejsze, bezprzewodowe WiFi. Na czym polega Ethernet i w jakich przypadkach sprawdzi się lepiej?

Co to jest Ethernet?

Ethernet został stworzony w celu połączenia sieci urządzeń w środowisku lokalnym. Rozwiązanie znalazło zastosowanie nie tylko w biurach, ale także naszych domach.

Technologia opiera się na przesyłaniu połączenia przez kabel. Dzisiaj zwykle używa się do tego miedzianej skrętki oraz okablowania światłowodowego. Za pomocą kabla łączy się router z pozostałymi sprzętami. 

Aby przewód  funkcjonował poprawnie, należy upewnić się, że kabel jest odpowiedniej długości, a oba jego końce znajdują się w prawidłowej odległości. Zbyt duża odległość pomiędzy urządzeniami może sprawić, że połączenie z internetem będzie mniej wydajne. Zakończenia kabla nie mogą się również znaleźć w pobliżu innych urządzeń elektrycznych, ponieważ mogą one spowodować zakłócenia sieciowe.

Reklama

Czy bezprzewodowe WiFi jest szybsze od sieci przewodowej?

Nie da się jednoznacznie określić, które połączenie jest korzystniejsze, ponieważ sieć Wi-Fi i Ethernet mają swoje wady i zalety, które będą odpowiadać różnym użytkownikom.

Połączenia bezprzewodowe są korzystne dla osób, które korzystają z domowego internetu nie tylko na urządzeniach stacjonarnych. Dla osób, którym zależy na sprawnym i szybkim podłączeniu do sieci smartfonów, tabletów czy netbooków, będzie lepsza sieć Wi-Fi. Jej niezaprzeczalnym plusem jest łatwość montażu oraz wygoda. Brak dużej ilości kabli może również polepszyć estetykę wnętrza.

Głównym minusem Wi-Fi jest brak stabilności połączenia. Często można zauważyć, że przy stałym używaniu połączenia bezprzewodowego występują momenty, kiedy szybkość internetu spada lub całkowicie następuje przerwa w nadawaniu sygnału. Wi-Fi może również mieć słabszy zasięg w niektórych pomieszczeniach w domu lub w biurze. Ethernet eliminuje takie problemy.

Największą zaletą Ethernetu jest jego stała szybkość oraz stabilność. Korzystając z niego, nie musimy się obawiać spadku siły sygnału.

Kiedy warto ciągnąć przewody sieciowe w domu lub mieszkaniu?

Na Ethernet najczęściej decydują się osoby, dla których stabilność połączenia jest najważniejsza. Streamerzy, gracze, a nawet nauczyciele lub wykładowcy, którzy prowadzą zajęcia online, mogą szczególnie cenić sobie niezawodność sieci.

To rozwiązanie jest również szczególnie korzystne, kiedy chcemy podłączyć do internetu dekoder telewizji cyfrowej, drukarkę bez funkcji Wi-Fi czy komputer stacjonarny. W takiej sytuacji nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego ze stałym podłączaniem urządzenia do sieci, a luźne kable nie będą nam przeszkadzać.

Ethernet jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają duże lub rozległe domy. W pomieszczeniach, które nie obejmuje zasięg sieci Wi-Fi, może być konieczne zamontowanie sieci Ethernet.

Zobacz także:

Jak wzmocnić sygnał WiFi routera?

Trzymamy je w domu jako ozdobę. Skutecznie blokują sygnał Wi-Fi

Problemy z Wi-Fi? Sprawdź, dlaczego nie działa internet w telefonie 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | sieć internetowa | szybki Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy