Wszystko o głosujących. Po co nam centralny rejestr wyborców?

4 sierpnia ma być uruchomiony Centralny Rejestr Wyborców. Nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji zastąpi dotychczasowy system, który polegał na prowadzeniu lokalnego rejestru wyborców przez każdą z 2,5 tysiąca gmin w Polsce. To duża zmiana przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.

Spore zmainy przed wyborami.
Spore zmainy przed wyborami.MAREK BEREZOWSKI/REPORTEREast News

Co to jest Centralny Rejestr Wyborców?

Zgodnie z komunikatem w Dzienniku Ustaw podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, 4 sierpnia 2023 roku w życie wchodzi Centralny Rejestr Wyborców. Nowy system ma na celu zmianę dotychczas wykorzystywanego, który polegał na osobnej ewidencji przeprowadzanej w każdej z gmin w Polsce. Tych jest 2,5 tysiąca, a obecny system, jak wskazuje nazwa, ma cały proces scentralizować.

Głównym zadaniem Centralnego Rejestru Wyborców jest sporządzanie spisów wyborców, ustalenie ich liczby i określenie osób uprawnionych do udziału w wyborach. Tego samego dnia, czyli 4 sierpnia zacznie również działać opcja umożliwiająca każdemu sprawdzenie, które dane są przetwarzane w CRW.

Dostęp do tych informacji będą mieć wójtowie gmin, komisarze wyborczy, Państwowa Komisja Wyborcza, minister ds. informatyzacji, konsulowie i minister spraw zagranicznych.

Również każdy z nas może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Po co nam nowy rejestr wyborców?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez stronę gov.pl, głównym celem wprowadzenia Centralnego Rejestru Wyborców jest usystematyzowanie wszystkich danych wyborców w jednym systemie i upewnienie się, że każdy wyborca będzie zarejestrowany w jednym okręgu. To zmiana, która będzie mieć zastosowanie już niedługo. Wybory parlamentarne 2023 odbędą się już na jesieni, a termin ogłoszenia ich konkretnej daty mija 14 sierpnia. Poza tym CRW ma na celu zautomatyzowanie wymiany danych pomiędzy rejestrami.

W dużym skrócie, zdecydowanie więcej rzeczy odbywać się będzie online. Wyborcy będą mieć wgląd do swoich danych, podobnie zresztą jak organy wyborcze.

To wpłynie na mniejsze obciążenie urzędników, jak również na możliwość dopisywania się do spisu wyborców przez internet.

Duże zmiany przed wyborami i korzyści dla głosujących

Zmiany wprowadzone przed wyborami parlamentarnymi 2023 pozwolą nam na dopisywanie się jako wyborca przez sieć, pobieranie zaświadczeń do głosowania w dowolnej gminie. Uzyskamy prostszy dostęp do głosowania za granicą, jak również sprawdzimy nasze dane z uwagi na łatwy dostęp do nich.

Korzyści i zmiany dotyczą również strony administracyjnej. Urzędnicy będą korzystać z jednej i wspólnej aplikacji. To ewidentnie trend w polskiej cyfryzacji, która wprowadziła aplikację mObywatel i mDowód osobisty. Nie można również zapomnieć o sporej dozie automatyzacji, m.in. w zakresie automatycznego przesyłania wniosków pomiędzy gminami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas