Wygląda jak jaszczurka i będzie badać powierzchnię Marsa. Chiński robot ma zastąpić łaziki

Naukowcy stworzyli robotyczną jaszczurkę. Ma być używana do badania Marsa w miejscach, w których łaziki nie dają sobie rady.

Naukowcy stworzyli robota, dla którego inspiracją był sposób poruszania się jaszczurki
Naukowcy stworzyli robota, dla którego inspiracją był sposób poruszania się jaszczurkiPixabay.com

Prawdopodobnie nie raz mieliśmy okazję zobaczyć zwinną jaszczurkę biegającą po piasku lub skałach - krajobrazie przypominającym marsjańskie warunki. Naukowcy, obserwując zwierzęta, postanowili stworzyć robota do eksploracji Czerwonej Planety przypominającego tego zwinnego gada.

Jaszczurka zamiast łazika do eksploracji Marsa

— Ze względu na to, że nawierzchnia składa się z gruntów ziarnistych i różnej wielkości skał, współczesne łaziki mogą mieć trudności z poruszaniem się po miękkich glebach i wspinaniem się po skałach. Aby przezwyciężyć te trudności, w ramach badań opracowano czworonożnego robota pełzającego inspirowanego sposobem poruszania się jaszczurki pustynnej — informują twórcy urządzenia.

Robot stworzony przez naukowców z chińskiego Nanjing University of Aeronautics and Astronautics składa się z elastycznej struktury przypominającej kręgosłup i czterech nóg. Za pełzający ruch odpowiada ją zawiasy i koła zębate.

Ruch robota ma przypominać naturalny sposób poruszania się jaszczurki pustynnejChen et al (MDPI, 2023)materiał zewnętrzny
Konstrukcja nóg wykorzystuje mechanizm czteroprzegubowy, który zapewnia stały ruch podnoszenia. Stopa składa się z aktywnej kostki i okrągłej podkładki z czterema elastycznymi palcami, które skutecznie chwytają glebę i skały.
wyjaśnili naukowcy w swoim artykule

Robot musi poruszać się naturalnie i poradzić sobie w trudnych warunkach

W celu jak najwierniejszego odtworzenia ruchów jaszczurek inżynierowie stworzyli liczne modele dla każdego elementu robota. Obliczony został ruch dla łap, nóg i kręgosłupa, a następnie połączono je w całość. W dalszej kolejności przeprowadzono liczne symulacje by przekonać się, czy styl chodzenia jaszczurki jest w ogóle możliwy do odtworzenia.

Po uzyskaniu pomyślnych wyników stworzono prototyp robota przy użyciu materiałów żywicznych wydrukowanych w 3D. Szkielet wyposażono w baterię litową oraz niezbędną elektronikę.

Budowa robota inspirowanego wyglądem jaszczurkiChen et al (MDPI, 2023)materiał zewnętrzny

Podczas testów zauważono, że robot skutecznie zdaje się poruszać w skalistym środowisku, co podkreśla jego potencjał dla przyszłych misji na Marsa. Jednak dotychczas wszystkie testy przeprowadzane były w warunkach laboratoryjnych. Dalsze prace przewidują dodanie szczelnej osłony, która chroniłaby robotyczną jaszczurkę przez glebą i pyłem unoszącym się w powietrzu oraz przeprowadzenie testów terenowych.

Niezbędne jest także wzmocnienie konstrukcji. Aby wytrzymała obciążenie mechaniczne podczas startu i lądowania, promieniowanie, a także ekstremalne warunki termiczne, sztywna część konstrukcji zostałaby zastąpiona stopami tytanu. Elementy wymagające większej elastyczności naukowcy planują wykonać z materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami.

Obecnie chińscy inżynierowie pracują nad modelami uczenia maszynowego, które pozwoliłoby robotowi na bieżąco radzić sobie z trudnymi warunkami terenowymi czerwonej planecie, oraz systemem, który zapewniałby ciągłe zasilanie robo-jaszczurki.

Źródło: Chen G, Qiao L, Zhou Z, Richter L, Ji A. Development of a Lizard-Inspired Robot for Mars Surface Exploration. Biomimetics. 2023; 8(1):44. https://doi.org/10.3390/biomimetics8010044

Ołów i szkło. Witrażowe dziedzictwo czeka kryzys?interiaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas