Żołnierze teraz mogą widzieć przez ściany

Witamy w przyszłości. Kiedyś widzenie przez ściany było tylko w sferze fantazji. Teraz stało się to rzeczywistością w Izraelu.

Witamy w przyszłości. Kiedyś widzenie przez ściany było tylko w sferze fantazji. Teraz stało się to rzeczywistością w Izraelu.
Izraelscy żołnierze teraz będą mogli widzieć przez ściany /Camero-Tech /materiały prasowe

Wojna w Ukrainie pokazała, jak trudne mogą być dla armii działania w warunkach miejskich. Izraelska firma SK Group Camero-Tech zbudowała jednak urządzenie, które w ogromnym stopniu rozwiązuje wiele takich problemów.

Nazywa się Xaver 1000 i jest najnowszą wersją urządzenia, które umożliwia żołnierzom i służbom specjalnym widzieć wszystko to, co znajduje się po drugiej stronie ściany. Brzmi przerażająco, ale dzięki temu, żołnierze będą mogli szybciej i bezpieczniej przeszukiwać bloki lub domy mieszkalne.

Xaver 1000 pozwala widzieć przez ściany

Xaver 1000 jest kolejną wersją udoskonalanego od ponad dekady penetratora pomieszczeń. Wcześniejsze urządzenia bazowały na radarze i pokazywały jedynie sygnatury osób czy przedmiotów w pomieszczeniach. Nowa wersja ma setki sensorów, a dane z nich w locie są analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu operatorzy mogą na żywo widzieć osoby przez ściany, jakby dosłownie stały obok nich.

Reklama

Potężna broń przeciw wrogim żołnierzom i terrorystom

Pozwala im to szybko odróżnić np. zakładników czy cywilów od żołnierzy lub terrorystów i lepiej zaplanować działania zmierzające do ataku czy opanowania trudnej sytuacji w danym obiekcie. Xaver 1000 dysponuje zasięgiem na poziomie 42 metrów, czyli dwa razy większym od poprzedniej wersji. System działa w azymucie 120 stopni i radzi sobie ze ścianami z cementu, tynku, cegły, betonu i żelbetu.

Izraelska firma Camero-Tech chwali się, że urządzenie wykazuje skuteczność w aż 90% sytuacji. Przy tym ma kompaktowe wymiary, 46 x 46 cm, a z rozłożonymi antenami 91 x 91 cm. Jego waga to zaledwie 15 kilogramów. Zainstalowane baterie wystarczają na 3 godziny pracy w terenie. Operator może zobaczyć obiekty znajdujące się za ścianą na ekranie o przekątnej 10,1 cala w trybie 2D i 3D.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Izrael | technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama