Ukraina zainteresowana izraelską Żelazną Kopułą
Ukraina wyraziła zainteresowanie nabyciem izraelskiej Żelaznej Kopuły, aby chronić kobiety i dzieci – powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu. To jeden z najnowocześniejszych systemów obrony, ale szanse na jego pozyskanie są niewielkie.
Izraelska Żelazna Kopuła (Iron Dome)
Jest to zaawansowana technologicznie izraelska tarcza antyrakietowa, która chroni przed wrogimi atakami i jest używana do przechwytywania i neutralizowania rakiet wystrzeliwanych przez bojowników.
Idea istnienia takiego systemu obrony powietrznej nabrała sensu w 2006 roku po krwawym konflikcie między Izraelem a Hezbollahem, szyickim islamskim ugrupowaniem bojowników z sąsiedniego Libanu. Żelazna Kopuła zaczęła działać 7 kwietnia 2011 roku, kiedy to przechwyciła pierwszą rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy.
System obrony powietrznej został opracowany przez firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries. W momencie budowy Żelazna Kopuła kosztowała około 210 mln dol. Chociaż projekt został opracowany wyłącznie z funduszy izraelskich, otrzymał również pewne wsparcie finansowe ze strony USA.
Żelazna Kopuła stale skanuje niebo i ocenia każdy nadlatujący obiekt. Jeżeli uzna go za wrogi, w ciągu kilku sekund zaawansowane algorytmy szybko identyfikują rakietę, a następnie obliczają jej prędkość i trajektorię. System uruchamia rakietę przechwytującą, która zmierza w kierunku atakującego obiektu, powodując jego detonację w powietrzu, przy minimalnych uszkodzeniach na ziemi. Zestrzeliwane są wyłącznie te obiekty, które faktycznie stanowią zagrożenie. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ pociski, które są używane w systemach Żelaznej Kopuły kosztują dziesiątki tysięcy dolarów, a Hamas wystrzeliwuję na Izrael najtańsze rakiety.
System jest zaskakująco skuteczny. Według firmy Rafael, system blokuje ponad 90 proc. rakiet, moździerzy i pocisków artyleryjskich o zasięgu od 7 do 70 km. Może działać w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych.
Hamas próbował sparaliżować system obrony przeciwrakietowej i przebić tarczę, wystrzeliwując dużą liczbę rakiet. Większość z nich została skutecznie zablokowana, ale warto pamiętać, że około 10 proc. pocisków jest w stanie prześlizgnąć się przez system System izraelskiej Żelaznej Kopuły nie wydaje się być jednak najpotrzebniejszym system dla ukraińskich sił zbrojnych. Większość pocisków, która niszczy ukraińskie miasta i infrastrukturę to pociski manewrujące dalekiego zasięgu.
Pomimo, że to bardzo nowoczesny i sprawdzony system, to jednak Izrael, ze względu na swoją neutralność, raczej nie sprzeda tego systemu. Tel Awiw odmówił Niemcom, którzy chcieli wysłać na Ukrainę izraelski PPK Spike.