Ukraina zainteresowana izraelską Żelazną Kopułą

Ukraina wyraziła zainteresowanie nabyciem izraelskiej Żelaznej Kopuły, aby chronić kobiety i dzieci – powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu. To jeden z najnowocześniejszych systemów obrony, ale szanse na jego pozyskanie są niewielkie.

Izraelska Żelazna Kopuła (Iron Dome)

Jest to zaawansowana technologicznie izraelska tarcza antyrakietowa, która chroni przed wrogimi atakami i jest używana do przechwytywania i neutralizowania rakiet wystrzeliwanych przez bojowników.

Idea istnienia takiego systemu obrony powietrznej nabrała sensu w 2006 roku po krwawym konflikcie między IzraelemHezbollahem, szyickim islamskim ugrupowaniem bojowników z sąsiedniego Libanu. Żelazna Kopuła zaczęła działać 7 kwietnia 2011 roku, kiedy to przechwyciła pierwszą rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy

System obrony powietrznej został opracowany przez firmy Rafael Advanced Defense SystemsIsrael Aerospace Industries. W momencie budowy Żelazna Kopuła kosztowała około 210 mln dol. Chociaż projekt został opracowany wyłącznie z funduszy izraelskich, otrzymał również pewne wsparcie finansowe ze strony USA. 

Reklama

Żelazna Kopuła stale skanuje niebo i ocenia każdy nadlatujący obiekt. Jeżeli uzna go za wrogi, w ciągu kilku sekund zaawansowane algorytmy szybko identyfikują rakietę, a następnie obliczają jej prędkość i trajektorię. System uruchamia rakietę przechwytującą, która zmierza w kierunku atakującego obiektu, powodując jego detonację w powietrzu, przy minimalnych uszkodzeniach na ziemi. Zestrzeliwane są wyłącznie te obiekty, które faktycznie stanowią zagrożenie. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ pociski, które są używane w systemach Żelaznej Kopuły kosztują dziesiątki tysięcy dolarów, a Hamas wystrzeliwuję na Izrael najtańsze rakiety.

System jest zaskakująco skuteczny. Według firmy Rafael, system blokuje ponad 90 proc. rakiet, moździerzy i pocisków artyleryjskich o zasięgu od 7 do 70 km. Może działać w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. 

Hamas próbował sparaliżować system obrony przeciwrakietowej i przebić tarczę, wystrzeliwując dużą liczbę rakiet. Większość z nich została skutecznie zablokowana, ale warto pamiętać, że około 10 proc. pocisków jest w stanie prześlizgnąć się przez system

System izraelskiej Żelaznej Kopuły nie wydaje się być jednak najpotrzebniejszym system dla ukraińskich sił zbrojnych. Większość pocisków, która niszczy ukraińskie miasta i infrastrukturę to pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Pomimo, że to bardzo nowoczesny i sprawdzony system, to jednak Izrael, ze względu na swoją neutralność, raczej nie sprzeda tego systemu. Tel Awiw odmówił Niemcom, którzy chcieli wysłać na Ukrainę izraelski PPK Spike.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna w Ukrainie | Żelazna Kopuła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy