Tysiące delfinów zginęło w wyniku wojny w Ukrainie

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w wyniku działań wojenny zginęło kilka tysięcy delfinów żyjących na co dzień w Morzu Czarnym. Wiele z tych morskich stworzeń zostało wyrzuconych przez wodę na brzeg, gdzie bez problemu można na ich ciałach dostrzec śmiertelne rany spowodowane wybuchającymi bombami.

Na brzegach znajdywanych jest coraz więcej martwych delfinów
Na brzegach znajdywanych jest coraz więcej martwych delfinówPixabay.com

Na wybrzeżach Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz Ukrainy w ostatnim czasie regularnie znajdywane są ciała martwych delfinów, których rany jednoznacznie wskazują, że przyczyną ich śmierci był bliski kontakt z materiałami wybuchowymi.

Wybuchy bomb w połączeniu z wyciekami ropy z zatopionych statków oraz hektolitrami chemikaliów spływających z pobliskich rzek, do których dostają się one w wyniku prowadzonych działań wojennych, powodują istną katastrofę ekologiczną w Morzu Czarnych.

Śmierć delfinów w Morzu Czarnym

- Zakładamy, że z powodu okrutnej i chorej wojny na Morzu Czarnym od początku działań zbrojnych do chwili obecnej zginęło już kilka tysięcy delfinów - stwierdził badacz Ivan Rusev.

- Barbarzyńcy zabijają nie tylko cywilizowanych ludzi, ale także mądre delfiny - dodał.

Dodatkowo większy hałas i ciągłe używanie systemów sonarowych może dezorientować wspomniane ssaki, które wykorzystują ultradźwięki do nawigacji. Rzeczone aspekty również mogą okazać się tragiczne w skutkach dla delfinów.

Już w marcu badacze z Turcji alarmowali, że przy wybrzeżach Kraju Półksiężyca łapano w sieci rybackie wyjątkowo dużą liczbę delfinów. Najprawdopodobniej wyemigrowały one z terenów północnych ogarniętych wojną.

Według szacunków w samym Morzu Czarnym w zeszłym roku mieszkało aż ćwierć miliona wspominanych zwierząt. Obecnie liczba osobników z pewnością spadła, lecz nie wiadomo, z jak dużą skalą tego zjawiska mamy do czynienia. Gnijące ciała, wyciekają ropa - oby Morze Czarne pozostało czarne tylko z nazwy (i barwiących siarczków).

Ukraińska armia walczy w Donbasie. Tak wyglądają ich codzienne zmagania z wojenną rzeczywistościąAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas