Co Polacy sądzą o AI? Sztuczna inteligencja budzi strach

Z najnowszego badania CBOS wynika, że 38 proc. Polaków dostrzega więcej zagrożeń niż korzyści wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji. Większość badanych obawia się też, że rozwój AI przyczyni się do wzrostu bezrobocia.

Z najnowszego badania CBOS wynika, że 38 proc. Polaków dostrzega więcej zagrożeń niż korzyści wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji. Większość badanych obawia się też, że rozwój AI przyczyni się do wzrostu bezrobocia.
Sztuczna inteligencja budzi strach, ale dostrzegamy też jej zalety /123RF/PICSEL

O tym, że rozwój sztucznej inteligencji budzi obawy wielu osób, wiemy nie od dziś. Często można usłyszeć opinie, że AI zabierze ludziom miejsca pracy, a nie brakuje też przekonania, że niekontrolowany rozwój tej technologii może być dla nas niebezpieczny, wystarczy spojrzeć na bojowe zastosowania, gdzie maszyny mogą w przyszłości decydować o życiu i śmierci. I wydaje się, że podobnie myślą Polacy, czego dowiadujemy się z nowego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). 

Co Polacy sądzą o AI?

Zacznijmy od tego, że pojęcie sztucznej inteligencji znane jest 76 proc. Polaków, blisko 24 proc. nie spotkało się z tym terminem, a zaledwie jeden na stu ankietowanych nie potrafi tego określić. Z ankiet dowiadujemy się także, że blisko jedna trzecia ankietowanych (29 proc.) dostrzega zarówno wady, jak i zalety SI, a co dziesiąty nie ma na ten temat zdania. 38 proc. Polaków dostrzega jednak więcej zagrożeń niż korzyści wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji.

Reklama

Większość badanych obawia się też, że rozwój AI przyczyni się do wzrostu bezrobocia. 10 proc. badanych uważa, że roboty mogą zastąpić ludzki umysł, a 27 proc. boi się wzrostu nierówności społecznych. Inne wymieniane zagrożenia to inwigilacja (7 proc.), cyberprzestępczość (6 proc.) oraz manipulacja i dezinformacja (13 proc.).

Zagrożenie, ale i szansa

Mimo to 13 proc. ankietowanych dostrzega w SI potencjał dla medycyny, szczególnie w diagnostyce, a 12 proc. uważa, że sztuczna inteligencja poprawia jakość życia i usprawnia codzienność. Optymalizacja pracy i zastępowanie ludzi w trudnych zadaniach to z kolei korzyści, na które wskazuje 9 proc. badanych.

Z badania przeprowadzonego w dniach 10-20 czerwca 2024 r. na próbie 1055 osób wynika również, że 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków nie obawia się, że ich praca zostanie zastąpiona przez SI w najbliższych latach, choć 26 proc. twierdzi, że to możliwe. Najczęściej obawy o swoją przyszłość zawodową wyrażają młodsze osoby (18-24 lata) oraz seniorzy (65 lat i więcej).

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy