Czy tak mógł wyglądać Jezus Chrystus? Odtworzyli twarz przy pomocy sztucznej inteligencji
Czy na podstawie zachowanych relikwii jesteśmy w stanie odtworzyć wygląd Jezusa Chrystusa? W mediach społecznościowych zamieszczono wideo wykonane na podstawie Całunu Turyńskiego.

Dla chrześcijan najważniejszym świadectwem działalności Jezusa z Nazaretu pozostawione przekazy zebrane w formie pisemnej tworzące Nowe Przymierze (Nowy Testament). Historycy na przestrzeni lat dostarczyli wiele dowodów na historyczność Jeszuy.
W tradycji katolickiej i prawosławnej ważnym elementem wiary są otaczane czcią relikwie - szczątki zmarłych, fragmenty drewna krzyża czy fragmenty szat Marii matki Jezusa. Jedną z najbardziej znanych relikwii jest Całun Turyński, który od wielu lat jest badany pod kątem autentyczności lub największej w dziejach mistyfikacji.
Odtworzyli wizerunek Jezusa na podstawie Całunu Turyńskiego
W autentyczność niezwykłej tkaniny wątpił już w 1389 r. biskup Troyes. Według części badań len, z którego wykonano płótno, pochodził z zachodniego Lewantu, czyli obszaru zajmowanego obecnie przez Izrael, Liban oraz zachodnią część Jordanii i Syrię. Renowacja i skany przeprowadzone na początku XXI wieku, a także badania odkrywające na nim ślady krwi płynów ustrojowych i potu także zdają się potwierdzać autentyczność Całunu Turyńskiego.
W związku z powyższym nie dziwne, że pojawiają się chęci odtworzenia znajdującego się tam wizerunku. Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji umożliwia podjęcie takich prób z łatwością, jakiej nigdy dotąd nie obserwowano. Do wykorzystania najnowszej grafiki użyto Midjourney, jednego z generatorów opartych na sztucznej inteligencji pozwalającego na zamianę tekstu w obraz.
Pozwoliło to nie tylko na wyraźne odtworzenie twarzy, ale też wygenerowanie realistycznego wideo, na którym Jezus Chrystus mruga oczami, uśmiecha się i obraca głową i się modli. Całość udostępniono w serwisie X.
Jezus jak żywy? Internauci zwrócili uwagę na jeden szczegółowe
Zastosowana technologia pozwoliła uzyskać obraz, ale czy rzeczywiście ma on coś wspólnego z rzeczywistym wyglądem Jezusa? Tu wydaje się człowiekiem z białą karnacją. Liczne wcześniejsze próby wielokrotnie uświadamiały nas, że jako mieszkaniec Bliskiego Wschodu zapewne miał ciemniejszą karnację. - To niemożliwe, bo wygląda jak ja, a ja jestem Norwegiem - skomentował post użytkownik X.
Dr Meredith Warren, starszy wykładowca studiów biblijnych i religijnych na Uniwersytecie w Sheffield, powiedziała wcześniej portalowi DailyMail.com, że chociaż Jezus jest powszechnie przedstawiany jako człowiek rasy białej, "miał brązową skórę i brązowe oczy, podobnie jak miejscowa ludność".
Warto przy tym wspomnieć, że obrazy religijne na przestrzeni dziejów miały mieć wartość zarówno religijną jak i artystyczną. Malarze często stosowali symbolikę, jak choćby apostołowie przedstawiani jako sędziwi mędrcy o zachodnim typie urody. Stąd przez lata taki obraz mocno zakorzenił nam się w pamięci. Czy sztuczna inteligencja zdaje się powielać przynajmniej część tych schematów? A może najzwyczajniej ktoś nie doprecyzował polecenia.
Źródła: geekweek.interia.pl, dailymail.com, X