Mark Zuckerberg rekrutuje zespół do stworzenia "superinteligencji"
Szef Meta, Mark Zuckerberg, nie kryje już frustracji związanej z dotychczasowym tempem rozwoju sztucznej inteligencji w swojej firmie. Jak podaje Bloomberg, miliarder osobiście tworzy zespół, który ma doprowadzić do przełomu w dziedzinie tzw. superinteligencji, czyli systemów AI przewyższających ludzkie zdolności poznawcze.

Choć Meta posiada własne modele językowe z serii LLaMA (Large Language Model Meta AI), a sztuczna inteligencja firmy działa już w takich produktach, jak Facebook, WhatsApp, Ray-Ban Smart Glasses czy firmowe chatboty, to przewaga konkurencji, szczególnie OpenAI z ChatGPT, coraz bardziej doskwiera Markowi Zuckerbergowi.
Jak donosi "New York Times", założyciel Facebooka miał być na tyle niezadowolony z postępów prac nad modelem Llama 4, że postanowił osobiście nadzorować powstanie nowej elitarnej jednostki badawczej. Zuckerberg spotyka się z ekspertami AI w swoich prywatnych rezydencjach w Lake Tahoe i Palo Alto, a w siedzibie Meta w Menlo Park - tuż obok jego biura - zaaranżowano przestrzeń roboczą nowego zespołu, który docelowo ma liczyć ok. 50 osób.
Meta chce przeskoczyć konkurencję
Zuckerberg planuje sfinansować projekt z dochodów z reklam, głównego źródła przychodów Meta. Firma jednocześnie rozważa miliardowe inwestycje w zewnętrzne podmioty, m.in. Scale AI, startup założony przez 28-letniego Alexandra Wanga, który również ma być zaangażowany w projekt.
Walka o dominację w świecie AI przypomina dzisiaj wyścig zbrojeń. Na froncie są Meta, OpenAI wspierane przez Microsoft, Alphabet (właściciel Google), xAI Elona Muska, Anthropic oraz Apple, ostatnio coraz śmielej poczynające sobie w tym segmencie.
Każdy z gigantów technologicznych ma świadomość, że przyszłość ich produktów i usług wisi na włosku. AI może nie tylko zrewolucjonizować interakcje z technologią, ale też… wywrócić do góry nogami modele biznesowe. Przykład? Jeśli użytkownik może zapytać AI o cokolwiek i natychmiast uzyskać odpowiedź, po co korzystać z wyszukiwarki Google?
Superinteligencja - cel czy fantazja?
Czym jest "superinteligencja"? To koncepcja maszyn zdolnych do wykonywania zadań lepiej niż jakikolwiek człowiek, czyli nie tylko szybciej, ale też kreatywniej, trafniej i z pełnym kontekstem. Aby jednak ją osiągnąć, ludzkość musi najpierw dojść do etapu AGI (Artificial General Intelligence), sztucznej inteligencji ogólnej, zdolnej do wykonywania dowolnego zadania, które potrafi człowiek.
Tyle że naukowcy są w tej sprawie mocno podzieleni i jedni twierdzą, że AGI to kwestia kilku lat, inni zaś uważają, że nie mamy nawet koncepcji, jak ją stworzyć. Zuckerberg nie zamierza jednak czekać z założonymi rękami, budując własny zespół AI, Meta próbuje wyróżnić się na tle konkurencji m.in. polityką open source, udostępniając modele Llama bezpłatnie dla naukowców i deweloperów. To podejście ma szansę uczynić z niej "Androida sztucznej inteligencji", czyli powszechnie stosowaną i otwartą platformę, na której powstaną kolejne pokolenia inteligentnych systemów.