Microsoft rusza z własną SI. Ma pokonać konkurencję!

Konkurencja w dziedzinie modeli AI nabiera rozpędu. Microsoft, który do tej pory wypuszczał niewielkie modele open-source trenuje aktualnie dużo większy model będący konkurencją dla Gemini i GPT4.

Konkurencja w dziedzinie modeli AI nabiera rozpędu. Microsoft, który do tej pory wypuszczał niewielkie modele open-source trenuje aktualnie dużo większy model będący konkurencją dla Gemini i GPT4.
Microsoft trenuje nowy ogromny model AI /123RF/PICSEL

Do tej pory model biznesowy Microsoftu nakazywał tworzenie niewielkich modeli o liczbie do kilkunastu miliardów parametrów, które miały konkurować na rynku swoją niską ceną. Modele z serii Phi-3 z uwagi na swoją niewielką wagę i niskie wymagania sprzętowe osiągnęły pewien sukces na urządzeniach mobilnych. Obecnie jednak widoczna jest zmiana w polityce biznesowej giganta z Redmond. Jej najlepszym przykładem są wyciekłe niedawno informacje o nowym modelu nazwanym roboczo MAI-1.

Reklama

Takie zachowanie Microsoftu może dziwić, bo przecież niedawno sporo zainwestowali w firmę OpenAI, której rozwiązanie - Chat-GPT wprowadzili do Copilota, swojego własnego wirtualnego asystenta. Gdy się jednak zastanowić, Microsoft działa całkowicie logicznie i z pomocą technologii od OpenAI pragnie zostać samodzielnym liderem rynku sztucznej inteligencji.

Microsoft dobrze przygotował się do treningu nowej AI

Według doniesień, w celu usprawnienia działania modelu, Microsoft stworzył duży zbiór serwerów wyposażonych w układy graficzne od Nvidii. Układy te mają przetwarzać potężne ilości danych, aby jak najlepiej wytrenować model.

Nad treningiem modelu czuwać ma zatrudniony niedawno Mustafa Suleyman - współtwórca GoogleDeepMind oraz CEO Inflection, startupu zajmującego się sztuczną inteligencją. Utworzony dwa miesiące temu dział konsumenckiej AI współtworzyć ma także szereg byłych pracowników Inflection. Mimo to, nowy model ma nie być kontynuacją ich pracy z poprzedniej firmy, a całkowicie nową technologią. Możliwe jest jednak wsparcie procesu uczenia danymi pozyskanymi od startupu.

Jak model AI od Microsoftu wypada w porównaniu z liderami rynku?

Dwóch anonimowych pracowników Microsoftu, którzy udostępnili informacje o nowym modelu mówi, że MAI-1 ma posiadać około 500 miliardów parametrów. Jest to liczba o połowę mniejsza niż w przypadku GPT-4, który dysponuje 1 bilionem parametrów, jednak znacznie większa od Phi-3 Mini posiadającego 3,8 miliarda parametrów.

Na ten moment trudno ocenić przeznaczenie modelu MAI-1, które będzie ściśle zależne od wypracowanej przez niego wydajności. Plotki głoszą, że Microsoft może oficjalnie ogłosić nowe AI na konferencji Build, która odbędzie się w dniach 21-23 maja 2024 roku.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy