Sztuczna inteligencja wie, kto wygra Euro 2024. Kto jest czarnym koniem?

Euro 2024 rozpocznie się już 14 czerwca. Podczas meczu otwarcia zmierzy się reprezentacja Niemiec i reprezentacja Szkocji. Eksperci dwoją się i troją, by określić szanse każdego państwa na ostateczne zwycięstwo. Zrobiła to także sztuczna inteligencja, która wskazała jednego faworyta. Stwierdziła również, która reprezentacja może mocno namieszać w turnieju – tego się nie spodziewacie.

Już od tygodni media publikują symulacje Euro 2024 stworzone przez sztuczną inteligencję. Ostatnia została opracowana przez firmę Sportradar, która zajmuje się technologiami sportowymi. Jak zaznaczają specjaliści, ich symulacja jest wyjątkowo szczegółowa, gdyż przeprowadziła aż 10 000 wariantów meczów, by jak najdokładniej określić wyniki poszczególnych meczów. Inne podobne symulacje bazują na zaledwie 100 wariantach. 

AI wzięła pod uwagę m.in. aktualną formę danej drużyny, statystyki poszczególnych graczy, czy dane historyczne (wyniki poprzednich meczów, w tym meczów na mistrzostwach). Jednocześnie nie uwzględnia czynników nieprzewidywalnych takich jak kontuzje zawodników, ludzka psychika, czy decyzje terenów w czasie rzeczywistym.

Reklama

Kto wygra Euro 2024, kto będzie czarnym koniem, kto zostanie królem strzelców?

Według ostatnich prognoz wykonanych przez sztuczną inteligencję po trofeum tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej sięgnie Anglia. AI określiła ich szanse na zwycięstwo na 24 proc. Anglia wywalczyła pierwsze miejsce w 2400 z 10 000 scenariuszy.

Na kolejnych miejscach ma znaleźć się Francja (1806/10 000), Niemcy (1518/10 000), Portugalia (1047/10 000) oraz Hiszpania (927/10 000). Co ciekawe AI ujawniła, kto będzie królem strzelców podczas Euro 2024 - ma być nim Kilian Mbappé. Wyprzedził on Harry’ego Kane’a.

Jak podaje portal Elblog, sztuczna inteligencja od OpenIA ujawniła, że w trakcie zbliżających się mistrzostw sporo zamieszania może wprowadzić reprezentacja Węgier. AI wskazuje, że jest to dynamicznie rozwijający się zespół, który pokazał swoją moc podczas ostatnich eliminacji. Ponadto kariera poszczególnych zawodników w ostatnim czasie zaczęła się dynamicznie rozwijać.

ChatGPT ma trochę inne zdanie

Zapytaliśmy ChatGPT, które drużyny mają największe szanse na zdobycie pierwszego miejsca podczas Euro 2024. Okazało się, że triumf zarezerwowany jest dla Francji (25 proc. szans na zwycięstwo), na drugim miejscu są Niemcy (20 proc.), dalej plasuje się Hiszpania (18 proc.) i Anglia (17 proc.). Polska otrzymała 1-3 proc. szans na zwycięstwo na Euro 2024. ChatGPT wskazuje, że królem strzelców zostanie Kilian Mbappé, na drugim miejscu znajdzie się Harry Kane, zaś na trzecim Cristiano Ronaldo.

Potwierdza się tutaj także czarny koń, ChatGPT wymienia tutaj Węgry, a także Danię, Belgię, Turcję i naszego grupowego rywala Austrię. Niestety według AI nasz kraj raczej nie jest zaliczany do tej kategorii z powodu niestabilności formy drużyny, ostatnich licznych kontuzji oraz bardzo silnej grupy, w której znajduje się nasza reprezentacja. Sztuczna inteligencja zaznacza jednocześnie, że jeżeli forma reprezentacji osiągnie szczyt, a kontuzje zostaną wyleczone, to mamy szanse zajść wysoko podczas mistrzostw.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Euro 2024 | piłka nożna | Polska | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy