To pierwsza powietrzna walka sztucznej inteligencji z człowiekiem. Kto wygrał
Oprac.: Karol Kubak
Przejęcie władzy przez sztuczną inteligencję, która walczy z człowiekiem, było do tej pory tematem filmów science fiction. Czy scenariusze filmowe mogą stać się rzeczywistością? Armia USA przeprowadziła pierwszą w historii walkę powietrzną pomiędzy ludzkim pilotem a myśliwcem sterowanym przez sztuczną inteligencję.
Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Stanów Zjednoczonych (DARPA) opublikowała materiał filmowy z pierwszej w historii walki powietrznej pomiędzy F-16 sterowanym przez człowieka a maszyną, którą pilotowała sztuczna inteligencja. Przećwiczono kilka scenariuszy walki.
Sztuczna inteligencja staje do walki z człowiekiem
Sterowany komputerowo odrzutowiec starł się z załogowym F-16 podczas walk w Szkole Pilotów Testowych Sił Powietrznych w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii we wrześniu ubiegłego roku, jak przekazały siły powietrzne USA. Oba myśliwce przećwiczyły scenariusze ofensywne i defensywne, latając z prędkością 2000 km/h i zbliżając się do siebie na odległość 610 m.
Autonomiczny statek powietrzny, samolot testowy o zmiennej stabilności lotu X-62A (X-62A Variable Stability In-flight Simulator Test Aircraft), w skrócie VISTA, to zmodyfikowany F-16 z programem AI. Ze względów bezpieczeństwa na pokładzie X-62A znajdowali się również ludzcy piloci, którzy mieli możliwość w dowolnej chwili dezaktywować AI i przejąć stery. DARPA twierdzi jednak, że ani razu nie musieli interweniować.
Jak sztuczna inteligencja pilotuje samolot?
Od czasu budowy odrzutowca w 2022 r. odbył co najmniej 21 lotów testowych, spędzając w powietrzu ponad 17 godzin. To pierwszy raz, gdy do pilotowania myśliwca użyto uczenia maszynowego. W trakcie lotu komputer z oprogramowaniem AI analizuje dane i podejmuje decyzje w czasie rzeczywistym. To proces zwany uczeniem maszynowym, który odzwierciedla sposób, w jaki piloci myśliwców doskonalą swoje umiejętności przez lata praktyki.
Walka powietrzna pomiędzy odrzutowcem pilotowanym przez sztuczną inteligencję a człowiekiem jest "momentem transformacyjnym w historii lotnictwa i kosmonautyki", jak przekazała DARPA w oświadczeniu.
Chcecie wiedzieć, kto wygrał pojedynek?
DARPA niestety nie ujawniła tej informacji. Jednak podobne testy przeprowadzane w symulatorach w poprzednich latach pokazały, że człowiek ze sztuczną inteligencją nie ma szans. AI wielokrotnie pokonywała doświadczonych pilotów.
Wojsko od lat używa autonomicznych samolotów, jednak zabronione było wdrażanie uczenia maszynowego ze względu na zbyt duże ryzyko i potencjalny brak kontroli. Przyszedł jednak czas na zmianę podejścia. - Musimy mieć zaufanie do tych algorytmów, jeśli chodzi o wykorzystanie ich w rzeczywistych warunkach - powiedział podpułkownik Ryan Hefron, kierownik programu w DARPA, cytowany przez The Telegraph.