Drukarka

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:23) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:51)
Drukarki to urządzenia, dzięki którym możliwe jest przenoszenie obrazu oraz tekstu z formy cyfrowej na drukowaną. Zależnie od parametrów technicznych drukarki pozwalają wykonywać standardowy wydruk na papierze, folii lub płótnie.
Drukarka - najważniejsze informacje
Dobra drukarka potrafi usprawnić pracę. /123RF/PICSEL

Drukarka - najważniejsze informacje

Klasyczne drukarki to urządzenia, który podłącza się do komputera lub laptopa za pomocą odpowiedniego przewodu. Nowoczesne modele działają w sieci bezprzewodowej, co jest wygodniejszą opcją. Podłączona do sieci WiFi drukarka może być wyszukiwana przez inne komputery i smartfony. Dzięki temu można wykonywać wydruki niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu budynku znajduje się użytkownik. Jedynym warunkiem do spełnienia jest sparowanie sprzętu z siecią. 

Drukarki różnią się między sobą szybkością i jakością wydruku. Część modeli dostępnych na rynku jest wyposażonych w dodatkowe funkcje, np. skanowanie, kopiowanie dokumentów i zdjęć. Są to urządzenia wielofunkcyjne. 

Podstawowe drukarki dzielą się na:
  • atramentowe,
  • laserowe,
  • termiczne,
  • igłowe.
Najszybszymi drukarkami są te wykorzystujące druk laserowy. Urządzenia tego typu pozwalają na bardzo szybkie uzyskanie dokumentów czarno-białych z zachowaniem najwyższej jakości. Jeżeli drukarka laserowa nie jest wykorzystywana przez dłuższy czas, ponowne korzystanie z niej nie stanowi problemu. W modelach atramentowych dłuższy przestój może wiązać się z zaschnięciem atramentu czy zatkaniem dysz doprowadzających tusz.

Najpopularniejsi producenci drukarek to: HP, Epson, Brother, Canon, Samsung.

Kto wynalazł drukarkę?

Twórcą druku, a zarazem pierwszej drukarki jest Johannes Gutenberg. Wynalazł on metodę konstruowania oraz składania czcionki. Pierwsze drukarki nie działały tak sprawnie, jak te wykorzystywane obecnie. Osiągnięcie Gutenberga było jednak początkiem do dalszego opracowywania oraz udoskonalania druku.

Czym jest druk 3D?

Druk 3D pozwala na tworzenie wydruku trójwymiarowego, co odbywa się za pomocą specjalnej drukarki 3D. Pierwsze tego typu urządzenia przestrzenne opracowano w 1984 roku. Jednak modele drukarek 3D do samodzielnego wykorzystania udostępniono na rynku znacznie później. Od początku XXI wieku służą one do tworzenia najróżniejszych modeli wykorzystywanych m.in. w medycynie. Wyzwaniem pozostają wydruki całych organów, jednak ich wykonanie jest planem na przyszłość.

Temat Drukarka znajdziesz również w serwisie:

Drukarka - Wiadomości