Jak połączyć drukarkę z Wi-Fi i zainstalować ją w sieci domowej?

Drukowanie dokumentów czy zdjęć już od pewnego czasu nie jest przeznaczone jedynie dla biur, a w większości domów znajduje się mniej lub bardziej zaawansowana drukarka. Proces drukowania może być jednak znacznie szybszy, a przede wszystkim łatwiejszy, gdy można go wykonać bez konieczności przebywania przy drukarce. Wystarczy mieć sprzęt z modułem Wi-Fi. Sprawdź, jak skonfigurować drukarkę z komputerem przez Wi-Fi.

Jak dodać drukarkę do sieci Wi-Fi?

Drukarka z Wi-Fi pozwala na znaczne usprawnienie całego procesu, a nawet nie jest konieczne przebywanie przy urządzeniu. Jeśli posiadasz taki sprzęt, musisz go odpowiednio skonfigurować, by mógł działać. Jak dodać drukarkę z Wi-Fi? Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Reklama

  1. Wybierz Start -> Panel sterowania -> Urządzenia i drukarki
  2. Najedź na ikonkę urządzenia i kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Właściwości
  3. W zakładce Udostępnianie kliknij Udostępnij tę drukarkę, a następnie Wyświetl w katalogu
  4. Wybierz Renderuj zadania wydruku na komputerach klienckich
  5. W zakładce Ogólne znajdź pole Lokalizacja i wpisz nazwę drukarki, następnie potwierdź klikając Zastosuj
  6. Na tym etapie możesz wydrukować stronę testową
  7. Wróć do paska nawigacyjnego i kliknij Sieć, a następnie Urządzenia
  8. Sprawdź, czy w obszarze Drukarki znajduje się twoje urządzenie

W celu dalszego korzystania z drukowania bezprzewodowego należy nie tylko wiedzieć, jak skonfigurować drukarkę z komputerem przez Wi-Fi, ale także pamiętać, że podłączenie drukarki jest możliwe w momencie, gdy jest ona włączona i wpięta do sieci.

Dlaczego komputer nie wykrywa drukarki w sieci Wi-Fi?

Powodów, dla których komputer nie wykrywa drukarki w sieci Wi-Fi, może być kilka. Pierwsze z nich zostały podane na końcu poprzedniego nagłówka i są dość prozaiczne — brak podłączenia sprzętu do prądu, wyłączona drukarka bądź brak wpięcia jej do sieci.

Następnie warto sprawdzić, czy drukarka nie utraciła połączenia z siecią Wi-Fi. Może to być spowodowane fizyczną przeszkodą, która znalazła się na drodze sygnału lub zwiększeniem odległości między urządzeniem a routerem. Producenci drukarek z Wi-Fi nie umieszczają w nich wysokiej jakości anten, co może powodować właśnie takie problemy.

Kolejne czynniki wpływające na problem braku wykrycia drukarki w sieci Wi-Fi przez komputer mogą być związane z oprogramowaniem lub sterownikami. W pierwszej sytuacji winna może być aktualizacja systemu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie odinstalowanie i ponowna instalacja programu obsługującego drukarkę. Podobne objawy mogą powodować niedziałające lub przestarzałe sterowniki. W tym przypadku rozwiązaniem jest ich aktualizacja, a jeśli to nie pomoże — odinstalowanie i ponowna instalacja.

Jak połączyć się z drukarką przez telefon?

Większość osób przechowuje zdjęcia, a nawet dokumenty na telefonie, więc jeśli chcą je wydrukować, konieczny jest ich transfer do komputera, a dopiero później drukowanie. Czy można w takim razie skrócić ten proces? Tak, rozwiązaniem jest podłączenie drukarki do Wi-Fi i korzystanie z niej przez telefon. Do tego potrzebne są dwa elementy:

  • drukarka z Wi-Fi,
  • aplikacja przystosowana do działania z drukarką i telefonem.

Mając te dwa elementy, możemy przystąpić do drukowania z poziomu programu zainstalowanego na smartfonie. Wystarczy wybrać plik, który nas interesuje i kliknąć drukuj.

Dodatkowymi atutami takiego rozwiązania są funkcjonalności, jakie oferują aplikacje. Z ich wykorzystaniem możliwe jest np. monitorowanie poziomu tuszu czy obsługa poleceń głosowych.

Czytaj również:

Ciekawostka! Ketchup sprawdzi się świetnie jako... pasta termoprzewodząca

Audi zaprezentowało transformersa. Coupe zamienia się w ciężarówkę!

Coca-Cola może stworzyć własny smartfon! Przynajmniej nie nabawimy się cukrzycy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drukarka | wi-fi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy