Monitor

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:05) Aktualizacja Poniedziałek, 27 listopada 2023 (13:29)
Monitor to urządzenie wyświetlające obraz wygenerowany przez kartę graficzną komputera. Monitory różnią się rozmiarem, rozdzielczością, typem wyświetlacza (LCD, LED, OLED) oraz innymi cechami, takimi jak częstotliwość odświeżania i czas reakcji.
Monitor - najważniejsze informacje
Monitor komputerowy Philips. /materiały prasowe

Monitor - najważniejsze informacje

Monitor to element zestawu komputerowego. Główną funkcją monitora jest prezentowanie danych przesyłanych przez kartę graficzną komputera. To dzięki niemu użytkownik może surfować po internecie, pracować z dokumentami, grać w gry czy oglądać filmy.

Monitor jest niezbędnym elementem komputera stacjonarnego. Można go również podłączyć do laptopa zwiększając tym samym komfort pracy. 

W przypadku podstawowych modeli monitorów obraz z komputera do monitora jest przesyłany złącze D-Sub. Nowoczesne monitory są wyposażone w gniazda cyfrowe DisplayPort, DVI oraz HDMI. 

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje monitorów: CRT (stare, kineskopowe, praktycznie niestosowane), LCD/LED i OLED. 

Monitory można podzielić także ze względu na rodzaj matrycy, jaka w nich występuje. 

Najpopularniejsze matryce to TN (Twisted Nematic), PVA (Patterned Vertical Alignment) i MVA (Multi-Domain Vertical Alignment) oraz ich modyfikacje. Zdecydowanie mniej popularne są matryce IPS (In-Plane Switching). W profesjonalnych monitorach stosuje się natomiast matryce ASV (Advanced Super View).

Temat Monitor znajdziesz również w serwisie:

Monitor - Wiadomości