Test Samsung CF591 - zakrzywiony monitor

Samsung CF591 to ciekawy monitor dla uniwersalnego użytkownika /materiały prasowe
Reklama

Samsung już od dłuższego czasu udowadnia nam, że zakrzywione ekrany to nie tylko domena dużych telewizorów. Gdy ponad rok temu opisywaliśmy pierwszy zakrzywiony monitor tej marki, nie spodziewaliśmy, że w tak krótkim czasie jej oferta urośnie do kilkunastu modeli. Testujemy 27-calowy model CF591 – czy powtórzy sukces poprzednika?


Podobnie jak inne monitory Samsunga, również CF591 nie razi w oczy przesadną stylistyką. Południowokoreańska marka od dawna już stawia na pewną dorosłość w projektowaniu swoich urządzeń i nie ma tu o mowy o udziwnionych kształtach lub pstrokatym ubarwieniu. Samsung CF591 jest ładny, a przy tym stylowy i pasujący do większości współczesnych wnętrz.

Zarówno przedni jak i tylny panel zostały wykonane z miłych w dotyku i trwałych materiałów w kolorze metalicznego srebra i bieli. Mocno zakrzywiony ekran spoczywa na okrągłej podstawie, która pasuje do pozostałej stylistyki monitora, jednak niepotrzebnie zajmuje tak dużo miejsca. Na specjalną uwagę zasługuje bezramkowy ekran monitora, który pozwala nam w jeszcze większym stopniu skupić się na obrazie. 

Reklama

Sporą zaletą CF591 są wbudowane mocne głośniki stereo, a także trzy rodzaj złączy (port HDMI, DisplayPort i D-sub) dzięki, którym do monitora można podłączyć wiele różnych urządzeń, począwszy od aparatu poprzez konsole na komputerze kończąc.

Krzywy znaczy dobry

Już rok temu opisując model SD590C byliśmy zadowoleni z tego co oferuje innowacyjny ekran. W przypadku CF591 Samsung poszedł o krok dalej tworząc monitor o jeszcze większym promieniu zakrzywienia (1800R). Wszystko to po to by nasze oczy były w lepszym położeniu względem ekranu co skutkuje mniejszym zmęczeniem, zmniejszeniem ilość odbijanego światła i lepszymi wrażeniami "otaczającego" nas świata.

Do wykonania matrycy użyto znanej technologii  VA, która zapewnia współczynnik kontrastu na poziomie nawet 3000:1. Obraz wyświetlany na 27-calowym ekranie obsługuje najwyższą rozdzielczość 1920 x 1080 co na obecne standardy nie jest niczym niezwykłym. Monitor oczywiście umożliwia spore opcje regulacji za pomocą intuicyjnego menu obsługiwanego za pomocą "grzybka" z tyłu obudowy.

Wśród najbardziej interesujących funkcji oferowanych przez model  CF591 znajdziemy m.in. AMD Freesync, czyli technologię dynamicznie synchronizująca obraz w celu zminimalizowania zacięć obrazu podczas grania, Samsung MagicBright umożliwiającą podbicie jasności obrazu, tryby Eye Saver i Flikcer Free redukujące zmęczenie oczu, a także kilka zoptymalizowanych ustawień do wyboru.  

Podsumowanie

Samsung CF591 to bez wątpienia ciekawy monitor dla uniwersalnego użytkownika. Dzięki dobrze odwzorowanym kolorom, a także obsłudze wielu zaawansowanych funkcji może przypaść do gustu zarówno osobom używającym go do pracy jak i graczom czy fanom filmów. Zakrzywiony ekran ponownie okazał się trafionym rozwiązaniem i jeszcze mocniej utwierdził nas w przekonaniu, że nie jest to jedynie dodatkowy gadżet, a rozwiązanie w dużym stopniu wpływające na odbiór obrazu. Delikatny niesmak pozostawia jednak rozdzielczość, która w obecnych czasach i przy 27-calowym ekranie nie jest niczym szczególnym. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę dosyć sporą cenę Samsunga CF591 wynoszącą obecnie ok 1400zł. 

Krzysztof Mocek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samsung | Monitor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama