Częstotliwość odświeżania - czym jest i jak ją zmienić w systemie Windows 10

Podczas wyboru nowoczesnego monitora często zwracamy uwagę na to jaką częstotliwość odświeżania obsługuje. Niektóre firmy zwłaszcza nastawione na gracza komputerowego, wręcz prześcigają się w coraz wyższych wartościach. Czym jednak jest ta cecha i jak prawidłowo ustawić ją w Windowsie 10.

Monitor do gier rządzi się swoimi prawami
Monitor do gier rządzi się swoimi prawami123RF/PICSEL

W dużym skrócie - częstotliwość odświeżania to wartość zwykle mierzona w hercach (Hz), wskazująca ilość obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy. Oznacza to, że monitor pracujący z częstotliwością odświeżania równą 60 Hz odnawia obraz na ekranie 60 razy w ciągu sekundy. Im wyższa jest ta wartość, tym możemy obserwować płynniejsze animacje wyświetlane na ekranie. Wysoka częstotliwość odświeżania jest szczególnie ceniona przez zawodowych graczy, którzy rywalizują w dynamicznych produkcjach wymagających szybkich reakcji.

Samo kupno monitora obsługującego wysoką częstotliwość to jednak nie koniec. Niektóre urządzenia mają z góry ustawioną mniejszą domyślną wartość odświeżania i należy je odpowiednio wyregulować, by móc czerpać radość z pełnego wachlarza możliwości. Na szczęście Windows 10 pozwala wykonać to w kilku prostych krokach.

Jak zmienić częstotliwość odświeżania monitora w systemie Windows 10

Aby ustawić odpowiednie wartości odświeżania, dostosowane konkretnie pod nasz monitor, musimy przede wszystkim wejść w opcje ustawień Windowsa. W tym celu wybieramy kolejno "Ustawienia ekranu", a następnie przechodzimy do "Zaawansowane ustawienia wyświetlania".  Następnie w obszarze określonym jako "Częstotliwość odświeżania" wybieramy maksymalną dostępną częstotliwość.

Windows 10
Windows 10INTERIA.PL

Niestety z góry musimy zaznaczyć, że wartość ta w pełni zależy od monitora, który posiadamy. Jeśli w menu najwyższą częstotliwością jest ta wynosząca np. 60 Hz, nie będziemy mogli jej podnieść bez zakupu nowego, lepszego urządzenia. Uspokajamy jednak, że do klasycznej pracy oraz standardowej komputerowej rozgrywki, 60 Hz wystarczą w zupełności.

Francuski start-up wkracza do wyścigu komputerów kwantowychAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas