Jak z monitora do PC zrobić telewizor? Przystawka załatwi sprawę

Telewizor to spory wydatek, który nie zawsze się sprawdza. W małych mieszkaniach i pokojach może być niefunkcjonalny. Aby nie zagracać przestrzeni, warto zainwestować w monitor. On również może służyć do odbioru telewizji i być doskonałym zamiennikiem telewizora.

Czym różni się monitor od telewizora?

Monitory i telewizory z pozoru wydają się podobne, jeśli nie takie same. Różnice między nimi tkwią w parametrach oraz cenie. Patrząc na koszty, korzystniej jest kupić telewizor. Za niższą cenę można dostać sprzęt o średnicy powyżej 30 cali. Okazuje się jednak, że rozmiar nie zawsze ma znaczenie.

Na korzyść monitorów wpływa częstotliwość odświeżania obrazu. Sprzęt komputerowy, nawet za najniższą cenę ma nawet dwu- lub trzykrotnie częstsze odświeżanie. Dodatkowo monitory cechują się również szybszym czasem reakcji matrycy. Dlaczego jest to ważne? Ekran nie tylko lepiej wyświetli grę, ale także film z wartką akcją.

Reklama

Monitory wygrywają z telewizorami również w kwestii ostrości. Jakość matrycy z zasady jest lepsza w monitorach. Oglądając film na komputerze, nie tylko zostanie lepiej oddana jakość obrazu, ale również kolory.

Czy warto używać monitora jako telewizora?

Biorąc pod uwagę parametry obu sprzętów, okazuje się, że monitor doskonale sprawdzi się jako telewizor. Warto również pamiętać, że monitory tworzone są z trwałych i dobrych jakościowo materiałów. Przez to, że są przeznaczone do pracy, mogą funkcjonować sprawniej i szybciej niż telewizory.

Dodatkowym plusem jest to, że ekran monitora posiada bardziej precyzyjne opcje kalibracji ekranu niż telewizory. Łatwiej i taniej niż telewizor, jest dostać monitor o zakrzywionym kształcie lub szerokiej matrycy.

Monitory sprawdzą się w małych przestrzeniach, kawalerkach oraz pokojach. Nie zajmują dużo miejsca i można je łatwo przestawiać. Będą stanowić doskonały zamiennik telewizora.

Największym minusem monitora może być gorsza jakość dźwięku. Zanim wybierzesz to rozwiązanie, zastanów się, czy nie warto dokupić do ekranu głośników.

Jak zrobić telewizor z monitora?

Jest kilka sposobów, dzięki którym prosto i szybko zamienisz monitor w telewizor. Pierwszym z nich jest zakup i instalacja TV-tunera. To samodzielne urządzenie, które można podłączyć do sieci elektrycznej, anteny, procesora komputera, a nawet do monitora. Steruje się nim za pomocą pilota. Urządzenie nie wymaga instalacji. Wystarczy właściwie je podłączyć za pomocą kabli. Większość tunerów korzysta z kabli HDMI.

Bardziej skomplikowane, ale równie skuteczne co TV-tuner jest podłączenie do monitora dekodera. W nowoczesnych monitorach można znaleźć interfejs LVDS, do którego podłącza się specjalną kartę rozszerzeń ze wbudowanym dekoderem sygnału wideo. Interfejs można podłączyć do monitora analogowego oraz telewizora cyfrowego.

W przypadku zainstalowania karty w starszych modelach monitorów konieczne może być udanie się do punktu serwisowego. Specjaliści bez problemu zainstalują oraz skonfigurują ekran. W takim przypadku należy jedynie po odebraniu sprzętu podłączyć do niego antenę.

Na monitorze możesz także korzystać ze wszystkich platform streamingowych oraz YouTube’a.

Zobacz także:

Cooler Master GA241 - budżetowy monitor dla graczy już w sprzedaży

Nie każdy wie o tej funkcji smartfona. Przytrzymaj jeden przycisk

Co to jest Smart TV? Odkryj funkcje telewizorów, które ułatwią ci życie i wzbogacą rozrywkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Monitor | telewizor | telewizja | dekoder
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy