Richard Branson

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:38) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (14:46)
Richard Branson to brytyjski przedsiębiorca, miliarder i założyciel holdingu Virgin Group. Jest udziałowcem wielu firm działających w ramach wspomnianej korporacji. Przedsiębiorstwa działają m.in. w branży samochodowej. Branson jest wizjonerem. Zasłynął także z podejmowania prób bicia rekordów świata.
Richard Branson - najważniejsze informacje
Richard Branson - szef Virgin Group. /AFP

Richard Branson - najważniejsze informacje

Kim jest Richard Branson?

Richard Branson jest założycielem Virgin Group – holdingu, który skupia aż 400 różnych przedsiębiorstw. W 2016 roku magazyn Forbes wycenił jego majątek na 4,9 miliarda dolarów.

Richard Branson urodził się 18 lipca 1950 roku w Blackheath – jednej z londyńskich dzielnic. Jego rodzina była związana z branżą prawniczą. On sam nie poszedł śladami dziadka i ojca. W wieku 20 lat wraz z kolegą założył sklep muzyczny Virgin.

Jedną z ważniejszych inwestycji w życiu Richarda Bransona było założenie – wraz z Randolphem Fieldsem – linii lotniczych Virgin Atlantic Airways. Miało to miejsce w 1984 roku. Pierwszy lot odbył się na trasie Gatwick-Newark. Firma już w pierwszym roku działalności zaczęła przynosić zyski.

Czym zajmuje się Richard Branson?

Udział w firmach należących do holdingu Virgin Group sprawia, że Richard Branson działa w różnych branżach. Najpopularniejsze z zestawienia są linie lotnicze Virgin Atlantic Airways. Z kolei Virgin Balloon Flights zajmuje się organizacją lotów balonami dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Firmy działające w ramach Virgin Group zajmują się również m.in. sprzedażą samochodów, organizacją wycieczek pod powierzchnią oceanów, produkcją komiksów, sprzedażą kwiatów czy przewozami osób.
  • W 1985 roku Richard Branson postanowił pobić rekord najszybszego przepłynięcia Oceanu Atlantyckiego. 
Pierwsza próba wykonana była na łodzi Virgin Atlantic Challenger i zakończyła się niepowodzeniem. Łódź uległa wywróceniu, a w akcji ratowniczej udział brały jednostki RAF. W 1986 roku udało się osiągnąć zamierzony cel i poprawić ówczesny rekord aż o 2 godziny. Branson żeglował wówczas z Danielem McCarthym na Virgin Atlantic Challenger II.
  • W połowie czerwca 2004 roku Branson podjął się próby bicia rekordu w przepłynięciu kanału La Manche. 
Próba zakończyła się sukcesem, a przepłynięcie kanału zajęło mu 1 godzinę 40 minut oraz 6 sekund. Wcześniej najlepszym wynikiem było 4 godziny i 20 minut. Tym samym rekord Bransona to najszybsze przepłynięcie kanału pojazdem amfibia (dokładnie: Gibbs Aquad).
  • W 2009 roku Richard Branson zdecydował się na założenie Virgin Oceanic. 
Firma skupiła się na podwodnej turystyce oraz możliwości badania najgłębszych zakątków oceanów.
  • W 2010 roku Richard Branson i Tony Fernandes założyli się o wyniki swoich teamów F1. 
Przegrany miał pracować jeden dzień w liniach konkurencji – przebrany za stewardessę. Fernandes wygrał zakład (jego zespół zajął 10 miejsce w klasyfikacji). Zespół Virgin Racing w 2010 roku uplasował się natomiast na ostatnim, 12 miejscu.

Temat Richard Branson znajdziesz również w serwisie:

Richard Branson - Wiadomości