Game Engine 5A-Arachne - Nie tylko dla początkujących

Wraz z końcem ubiegłego roku firma AMD zaprezentowała zupełnie inne podejście do nowych produktów. Zamiast walczyć o najwyższą wydajność, postawiła na kompletne rozwiązanie: płyta główna z chipsetem, procesorem i kartą graficzną AMD, zapewniające optymalne wykorzystanie podzespołów.

article cover
materiały prasowe

Yamo Game Engine 5A-Arachne to komputer bazujący na nieco zmodyfikowanej platformie Spider, który przewyższa specyfikację AMD dzięki zastosowaniu lepszych akceleratorów grafiki. Składa się z procesora Phenom 9500, dwóch kart graficznych Radeon HD 3870 marki Gigabyte działających w trybie CrossFire oraz płyty głównej Gigabyte z chipsetem AMD 790X (model GA MA790X-DS4). Przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników - graczy komputerowych.

Wydajność urządzenia

Centralna jednostka obliczeniowa świetnie sprawdza się w wielu testach zoptymalizowanych do pracy z czterordzeniowymi procesorami (np. 3dsmax 9), a także nowszymi grami, które korzystają z zalet większej liczby rdzeni. Co prawda wydajność Phenoma 9500 jest niższa od czterordzeniowych układów Intela, ale przy graniu w wysokich rozdzielczościach nie ma to wielkiego znaczenia, wąskim gardłem jest wówczas bowiem system graficzny. Jednak przy grze w rozdzielczości 1680 na 1050 lub niższej to właśnie zastosowany procesor będzie stanowił pewne ograniczenie.

Wysoką wydajność w przetwarzaniu grafiki zapewnia duet kart Radeon HD 3870, który radzi sobie z tym zadaniem doskonale, uzyskując bardzo wysokie wyniki w przeprowadzonych przez nas testach. Karty mają wydajność porównywalną do Radeona HD 3870 X2, czyli przewyższającą GeForce 9800 GTX (choć są słabsze od GeForce 9800 GX2). Z punktu widzenia najnowszych gier komputer udostępnia stosunkowo niewielką ilość pamięci RAM - 2 GB w systemie Windows Vista powoli staje się już standardem w typowych zadaniach aplikacyjnych. Jeśli chodzi zaś o gry, to lepiej byłoby wyposażyć komputer w 4 GB pamięci (zwłaszcza przy aktualnie niskich cenach modułów DDR2).

Budowa komputera

Wadą testowanego urządzenia jest to, że wysokie radiatory pamięci kolidują z chłodzeniem procesora. Nie można więc zainstalować dodatkowo dwóch takich samych modułów, a pamięci działają z tego powodu w trybie jednokanałowym. Dla wrażliwych na hałas użytkowników problemem mogą okazać się specyficznie skrzypiące drzwi obudowy, może to być jednak wada konkretnego egzemplarza. Producent komputera postarał się o to, by podzespoły dysponowały dużym zapasem mocy. W zestawie otrzymujemy wysokiej klasy zasilacz Amacrox AX650-GLN. Z naszych testów wynika, że komputer w czasie dużego obciążenia obliczeniami podczas renderowania grafiki 3D pobiera z sieci 360 W mocy. Dużo przestrzeni na gry zapewnia 400 gigabajtowy dysk Western Digital WD4000AAJS o prędkości 7200 obr./min, choć producent mógł się pokusić o instalację macierzy RAID 0 o zbliżonej pojemności.

Użyteczne dodatki

Zestaw uzpełniają klawiatura Genius SlimStar Pro i mysz Laser Navigator 535 tego samego producenta. Wprawdzie nie są to akcesoria z najwyższej półki, ale nie mają też szczególnych wad. Wraz z komputerem użytkownik otrzymuje również dobry zestaw słuchawkowy z mikrofonem, Genius HS-04SU, który umożliwia komunikację z innymi graczami w czasie internetowych rozgrywek.

ZALETY

- wysoka wydajność,

- zasilacz ze sporym zapasem mocy.

WADY

- przeciętna ilość pamięci RAM,

- drobne błędy konstrukcyjne.

ROKOWANIA

- gracze, zwłaszcza ci najbardziej wymagający, powinni być

zadowoleni z tego urządzenia

Parametry

Procesor AMD Phenom 9500

Pamięć 2x1024 MB DDR2-800

Dysk twardy WD4000AAJS, 400 GB

Karta graficzna 2x Gigabyte Radeon HD 3870

Pobór mocy (spoczynek/obciążenie) 138 W/360 W

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas