HP Envy 13 - test
Sprawdzamy laptopa Envy 13 (aq0000nw) firmy HP - według producenta ma to być wszechstronny komputer przenośny. Czy 13-calowy Envy potrafi rzeczywiście aż tak wiele? Odpowiedź w teście.
Można odnieść wrażenie, że na rynku komputerów przenośnych zapanował duży podział na kategorię laptopów: sprzęt do pracy, sprzęt do grania I tak dalej. Tymczasem "komputer do wszystkiego" to urządzenie nadal w cenie, a wszechstronny laptop często wykorzystywany jest przez więcej niż jednego członka gospodarstwa domowego. Czy HP Envy 13 rzeczywiście zalicza się do tej kategorii? .
Design i wykonanie
Testowany sprzęt przyciąga wzrok - to nie ulega wątpliwości. Obudowa została w pełni wykonana z aluminium, a przed otwarciem komputer przypomina smukły album w metalicznej (na rynku jest jeszcze czarna wersja obudowy) oprawce z nowym logo HP. Całkowita waga komputera to 1,28 kg, a jego wymiary wynoszą: 14.7 mm na 307 mm na 211 mm. Biorąc pod uwagę całościowe gabaryty, taką wagę można uznać za odpowiednią. Na rynku oczywiście znajdziemy lżejsze laptopy, ale nie reprezentują one tego segmentu cenowego.
Porty w opisywanym modelu umieszczono po lewej i prawej stronie. Co znajdziemy po bokach? Port USB 3.1 Type-C, dwa porty USB 3.0 Type-A (po obu stronach), port audio i slot na karty microSD (należy to pochwalić). Standardowy pakiet rozwiązań, jak na komputery tego typu. Producent pamiętał o czytniku linii papilarnych i całkiem sporej wielkości gładziku. Komputer ma cztery głośniki, a system audio powstał we współpracy z firmą Bang & Olufsen - już w tym momencie możemy zdradzić, że głośniki grają poprawnie. Nie ma co jednak liczyć na wyjątkową jakość audio.
Odpowiednio sprofilowana klawiatura sprawdzi się dobrze podczas krótszych i dłuższych sesji. Przyciski są podświetlane. Kultura pracy na laptopie może zostać opisana jako naprawdę dobra. Głośność pracy wentylatora nie budzi zastrzeżeń. Adapter ma wielkość powerbanku.
Podsumowując, wizualnie HP Envy 13 prezentuje się ponadprzeciętnie, od razu przywodząc na myśl komputery z wyższej półki cenowej. Pora uruchomić sam sprzęt .
Ekran, specyfikacja i użytkowanie
Mający 13,3 cala wyświetlacz posiada matrycę TFT IPS i matową powierzchnię. Ekran jest bezramkowy, całość prezentuje się bardzo nowocześnie. Rozdzielczość? Full HD. Oferuje on dobre odwzorowanie kolorów, odpowiedni poziom jasności i ostrości.
Testowany model miał następującą konfigurację: procesor Intel Core i5-8265U (ósma generacja), dysk SSD o pojemności 512GB, 8GB pamięci RAM DDR4 i kartę GeForce MX250 z 2GB VRAM. Jest to dobra, standardowa specyfikacja dla komputera opisanego wcześniej jako wszechstronny. Dzięki takiej propozycji możemy mówić o czym znacznie więcej niż laptopie do pracy i internetu.
Przez ponad trzy tygodnie korzystania z HP Envy 13, oprócz wspomnianej pracy i internetu, oglądaliśmy na komputerze filmy, montowaliśmy proste materiały wideo, a także graliśmy korzystając z tytułów dostępnych w ramach Xbox Game Pass Ultimate. Podczas tego ostatniego Envy dał sobie nawet radę z takimi tytułami jak trójwymiarowa przygodówka "A Plague Tale: Innocence". Mniej wymagające pozycje tym bardziej nie były dla niego wyzwaniem.
W trakcie testów nie odnotowaliśmy jakichkolwiek znaczących problemów, spadów efektywności lub "zwisów". Komputer obsługuje Wi-Fi w standardzie 802.11 ac i technologię Bluetooth.
Bateria i czas pracy
Pojemność baterii wynosi 53 Wh. W praktyce możemy mówić o około pięciu godzinach standardowej pracy i około trzech godzinach w przypadku intensywnego korzystania z ekranu (film) z jednoczesnym pobieraniem danych w tle. Jeśli gramy w bardziej wymagające tytuły (korzystające z karty graficznej), czas pracy ulega dalszemu zmniejszeniu. Taki wynik globalnie można uznać za przeciętny. Wystarczy większości użytkowników i nie jest zaskakujący w tym segmencie produktowym, ale można się było spodziewać osiągów lepszych o około 20 do 30 proc.
Podsumowanie
Cena: około 4200 zł
- Udany design
- Dobra konfiguracja
- Kultura pracy
- Czas pracy baterii mógłby być dłuższy