Intel Core i7 - rewolucyjna architektura
Na rynku pojawiły się już procesory Intela z serii Core i7 (Nehalem). Nowa generacja zastąpi te wykorzystujące architekturę Penryn. Nehalem jest produkowany w procesie technologicznym 45 nm.
Jedną z największych nowości jest zintegrowanie kontrolera pamięci bezpośrednio w procesorze. Dotychczas jedynie procesory AMD cechowały się takim rozwiązaniem. Nehalem obsługuje pamięć DDR3 w trybie trójkanałowym. Integracja kontrolera w procesorze oznacza koniec magistrali FSB. W jej miejsce pojawi się nowa szyna o nazwie QuickPath, połączenie, dzięki któremu przepływność danych pomiędzy procesorami i chipsetem wyniesie nawet 25,6 GB/s (w dwóch kierunkach).
Kolejną innowacją jest trójpoziomowa pamięć podręczna. W CPU opartych na architekturze Nehalem znajduje się 64 KB pamięci L1 (32 KB instrukcje, 32 KB dane), 256 KB pamięci L2 przypadającej na pojedynczy rdzeń (w sumie 1 MB w przypadku procesora czterordzeniowego) oraz współdzielona pamięć L3, której pojemność będzie zależeć od typu procesora. W pierwszych modelach Core i7 (965 i 920) znajdzie się 8 MB pamięci cache L3.
Ciekawostką jest powrót technologii HyperThreading, która wykorzystywana była w Pentium 4. W praktyce oznacza to, że w systemie z czterordzeniowym procesorem Core i7 do dyspozycji będzie aż 8 rdzeni logicznych.
Po raz pierwszy Intel zdecydował się na wprowadzenie czujników mocy i wbudowanie układu kontroli mocy, co pozwala na monitorowanie w czasie rzeczywistym natężenia prądu, mocy i stanów napięcia każdego z rdzeni. W praktyce umożliwia to przekierowanie części mocy z bezczynnych rdzeni do tych aktywnych (jest to tzw. tryb Turbo). Jeżeli jeden z rdzeni jest maksymalnie wykorzystywany, procesor może przeznaczyć dla niego więcej mocy, która normalnie byłaby wykorzystywana do zasilenia bezczynnego rdzenia. Odbywa się to przez zwiększenie częstotliwości pracy najbardziej aktywnych rdzeni. Rozwiązanie to nie zwiększa wydajności w sposób znaczący, ale odczuwalny w specyficznych zastosowaniach. Układ kontroli mocy może wyłączyć jeden z rdzeni, gdy jego aktywność jest zerowa.
Wydajność testowanego układu jest satysfakcjonująca. W porównaniu z C2Q 9300 może być nawet dwukrotnie szybszy w aplikacjach takich jak WinRAR, Adobe Lightroom i o 30 proc. szybszy w 3dsmax. Nieobciążony CPU zużywa mniej prądu od wspomnianego modelu, jednak wykorzystany na 100 proc. - zauważalnie więcej.
OCENA KOŃCOWA W TEŚCIE CZASOPISMA NEXT - 73 PUNKTY
PLUSY
- dobre zarządzanie energią,
- wysoka wydajność,
MINUSY
- duże maksymalne zużycie energii,
- wysoka cena,
ROKOWANIA
- popularność nowej platformy ogranicza ceny pamięci
DDR3 - po ich spadku zainteresowanie rynku produktem z pewnością wzrośnie
Parametry
Nazwa rdzenia Nehalem
Podstawka LGA 1366
Czestotliwosc pracy 2,66 GHz
Zużycie prądu (cały komputer) spoczynek/maks. 118/266 W
Adres WWW (producent/dystrybutor) intel.pl