LG DM2780D-PZ - monitor i telewizor 3D w jednym
Do rodziny "trójwymiarowych" wyświetlaczy opartych na technologii LG Cinema 3D dołączył LG DM2780D-PZ - monitor i telewizor Full HD w jednym. Co o nim sądzimy?
Cinema 3D - jest technologią 3D bazującą na polaryzacji, opracowaną przez firmę LG. Sama polaryzacja jest często określana jako tańszy, i przede wszystkim mniej szkodliwy, zamiennik technologii aktywnej. Całość polega na nałożeniu na matrycę specjalnego filtru, który wraz z wykorzystaniem okularów polaryzacyjnych daje efekt 3D. Jakiś czas temu LG uznało, że to właśnie ta technologia będzie najlepszym wyborem dla nowej linii telewizorów i monitorów oferowanych przez koreańskie przedsiębiorstwo.
Telewizja na monitorze
Pierwsza myśl dotycząca tego, że nie mamy do czynienia z kolejnym standardowym monitorem nasuwa się już podczas rozpakowywania pudła. Na pierwszy rzut oka można wychwycić bogaty wybór wejść z tyłu obudowy, w tym najpotrzebniejsze - takie jak HDMI, RGB, Audio, Video oraz coraz częściej stosowane złącze USB umożliwiające odtwarzanie zawartości z zarówno pamięci flash, jak i odtwarzaczy MP3. Dołączony w zestawie pilot, z góry wskazuje, że funkcjonalność LG DM2780D-PZ nie opiera się tylko na możliwości wyświetlania obrazu z komputera, ale także na odbieraniu telewizji za pomocą wbudowanego tunera DTV. Dzięki niemu mamy możliwość odbierania telewizji cyfrowej (MPEG4), kablowej, satelitarnej i analogowej, a wszystko to w jakości Full HD.
Obraz
27-calowy Ekran DM2780D-PZ został oparty na technologii LED, oferując przy tym współczynnik kontrastu 7 000 000:1, co skutkuje naprawdę dobrym efektem. Nawet przy siedzeniu w niewielkiej odległości od ekranu, nie udało mi się wychwycić żadnych problemów związanych z jakością wyświetlanego obrazu. Wszystko było jasne, ostre i przejrzyste. Również kąty widzenia zarówno w poziomie jak i pionie są wysokie, dzięki czemu nie ma problemu z zanikającym obrazem gdy np. wstaniem na chwilę z fotela. Jedynym zauważalnym problemem są delikatne poziome linie widoczne na bardzo jasnych tłach (np. w trakcie korzystania z przeglądarki), na co prawdopodobnie ma wpływ filtr polaryzacyjny. Problem ten jednak nie występuje zarówno w trakcie grania jak i oglądania filmów.
Trzeci wymiar
Monitor oprócz standardowych formatów 3D jak side-by-side oraz top-bottom oferuje również bardzo przydatną funkcję, jaką jest konwersja obrazów 2D na 3D. Dzięki temu mamy możliwość zabawy z trzecim wymiarem oglądając zdjęcia, filmy lub grając w gry, które nie zostały wykonane pod kątem techniki 3D. Należy tu zaznaczyć, że uzyskany w ten sposób efekt nie jest pełnym trójwymiarem. Owszem, mamy możliwość ustawienia głębi, a tym samym uzyskania pewnego złudzenia przestrzeni, jednak nie ma to wiele wspólnego z tym co można oglądać na specjalnie przygotowanych pod tym kątem aplikacjach. Z pomocą przychodzi tu dołączony do zestawu program TriDef 3D, który nie tylko pozwala nam dokładnie ustawić monitor by efekt był najlepszy, ale także usprawnia samo wyświetlanie trójwymiarowego obrazu. Standardowy trzeci wymiar na ekranie DM2780D-PZ prezentuje się bardzo dobrze i nawet dwugodzinny maraton grania nie powoduje skutków ubocznych w stylu bólu głowy. Nie doszukałem się także występowania znanego problemu, jakim jest nakładanie się obrazów, czym byłem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Podsumowanie
Za ok 1700zł dostajemy bardzo sensowną kombinację, umożliwiające nam zarówno oglądanie telewizji, jak granie na komputerze w pełnym 3D, przy naprawdę dobrej jakości obrazu. Oczywiście można się przyczepić, że 27-cali jako monitor to trochę za dużo, a jako telewizor - za mało. Jednak jeśli ktoś ma stosunkowo mały pokój i nie chce wydawać niemal 2-krotnie większej kwoty na dwa osobne urządzenia - LG DM2780D-PZ będzie strzałem w dziesiątkę.
PLUSY :
+ Monitor + Telewizor + 3D w jednym,
+ Wejścia HDMI oraz USB,
+ Dobrej jakości obraz,
+ Duże kąty widzenia,
+ Dobra jakość obrazu,
+ Nie męczące 3D.
MINUSY :
- 27 cali to trochę za dużo jak na monitor,
- 27 cali to trochę za mało jak na telewizor
Krzysztof Mocek
- Konwersja 2D na 3D mogłaby być lepsza,
- Poziome linie na jasnych tłach - ledwo widoczne, ale jednak.