Nikon Coolpix S230 - cyfrówka na lato

Niewielki, prosty w obsłudze i wyposażony w modne dodatki - oto recepta na udany "kompakt wakacyjny". Taki jest właśnie Nikon Coolpix S230.

article cover
materiały prasowe

W trosce o takich laików producenci sprzętu fotograficznego przygotowują coraz to nowsze modele aparatów, które zdjęcia robią "same", nie zajmują dużo miejsca i (co ważne ze względów marketingowych) wyróżniają się ciekawym wyglądem.

Przykładem takiej konstrukcji jest jeden z kompaktów Nikona - Coolpix S230. Aparat wyposażono w matrycę CCD o rozdzielczości 10 megapikseli i obiektyw Zoom-Nikkor z 3-krotnym zoomem optycznym (f/3,1-5,9, odpowiednik ogniskowej - 35-105 mm). Cyfrówka jest typowym automatem i nie daje możliwości samodzielnej regulacji parametrów ekspozycji, ale może się za to pochwalić takimi udogodnieniami jak: dotykowy ekran, funkcja wykrywania uśmiechu i mrugnięcia oczami czy szybki retusz zdjęć.

Budowa i najważniejsze funkcje

Konstrukcja Coolpixa S230 jest bardzo prosta nawet jak na aparat kompaktowy. W filigranowej obudowie cyfrówki (91 x 57 x 20 mm, masa - 115 g) znajdziemy ledwo cztery przyciski - oprócz włącznika zasilania i spustu migawki są to klawisze wyboru trybu i podglądu zdjęć. Regulacji najważniejszych ustawień dokonywać będziemy mogli dzięki dotykowemu ekranowi (3-calowy TFT LCD, 230 tys. punktów), do którego obsługi posłuży niewielkie piórko mocowane przy pasku.

Dotykowy ekran aparatu spisuje się wyjątkowo dobrze
materiały prasowe

Dostępna jest też opcja automatycznego wyboru trybu, funkcja wykrywania uśmiechu oraz możliwość rysowania i tworzenia notatek, które zostaną następnie zapisane jako zdjęcie.

 1/140s, f/4.6, ISO 80
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Do dyspozycji mamy też funkcję zdjęć seryjnych, samowyzwalacz, możliwość regulacji trybu pół autofokusa (wykrywanie twarzy, auto, środek kadru) i funkcję korekty zniekształceń na brzegach kadru.

1/60s, f/3.1 ISO 80
INTERIA.PL - Adam Nietresta

W trybie podglądu zdjęć skorzystać będziemy mogli także z rozmaitych opcji retuszu, wśród których znajdziemy funkcje: kadrowania, pisania i rysowania na zdjęciach, dodawania ozdobników, szybkiego retuszu, rozciągania zdjęć, korekty perspektywy, poprawy jasności i kontrastu, zmiany kolorystyki i zmiany rozmiaru zdjęcia.

Jakość zdjęć i obsługa aparatu

Oceniając możliwości Coolpixa S230 trudno (podobnie jak w przypadku wielu kompaktów) rozwodzić się specjalnie nad jakością oferowanych przez niego zdjęć. Testowana cyfrówka serwuje fotografie typowe dla aparatów swojej klasy - o przyzwoitej ostrości i poprawnej kolorystyce, ale też poważnie zniekształcone przez wyraźnie widoczny szum. Mikroskopijne rozmiary matrycy idące w parze z dużą rozdzielczością robią swoje, więc o wydrukach zdjęć w większym formacie możemy raczej zapomnieć.

1/30s, f/3.1, ISO 400
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Wielkim atutem kompaktowego Nikona jest natomiast wygoda obsługi. Aparat nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnych ustawień manualnych, ma bardzo prostą budowę i niezwykle czytelne (obejmujące ledwie dwie zakładki) menu.

1/500s, f/5.6, ISO 80
INTERIA.PL - Adam Nietresta
1/400s, f/5.6, ISO 80
INTERIA.PL - Adam Nietresta

Nikon Coolpix S230 , specyfikacja techniczna:

Matryca: sensor CCD 1/2,3" o rozdzielczości 10 Mpix

Obiektyw: Zoom-Nikkor 6.3-18.9 mm (odpowiednik 35 - 105 mm), f/3.1 - 5.9

Wyświetlacz: dotykowy, 3", 230 tys. punktów

Czułość: ISO 2000

Pamięć: karty SD, 44 MB pamięci wewnętrznej

Zasilanie: akumulator Li-Ion EN-EL10

Wymiary/waga: 91 x 57 mm x 20 mm /115 g

Plusy :

+ Prosta budowa i wygoda obsługi

+ Dobre działanie dotykowego ekranu

Minusy:

- "kompaktowa" jakość zdjęć

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas