Nowy Apple iPad - pierwsze wrażenia

Nowy iPad to kolejny krok ewolucji produktów Apple, który ma wszystko to, czego oczekiwali od niego konsumenci. Czy to wystarcza by nazwać go mianem najlepszego tabletu na rynku?

Siódmego marca podczas konferencji w Yerba Buena Center w San Francisco Tim Cook zaprezentował nowego iPada, a trzy tygodnie później urządzenie to trafiło do naszej redakcji. Zanim jednak pojawi się szczegółowy test tabletu, chcieliśmy podzielić się z wami pierwszymi wrażeniami.

Stary, dobry iPad...

Nowy iPad wykonany jest wzorowo. Konstrukcja urządzenia pozostała niezmieniona w stosunku do poprzednika, dzięki czemu miłośnicy ascetycznej klasyki powinni być zadowoleni. Tablet ma obły kształt, a jego wymiary wynoszą 241,2 mm na 185,7 mm na 9,4 mm. Masa, w zależności od wersji (WiFi lub WiFi+4G) wynosi odpowiednio 652 i 662 g. Sprzęt jest dobrze wyprofilowany, dzięki czemu wygodnie leży w dłoni.

Projektanci Apple zrezygnowali z tworzenia zupełnie nowej obudowy, dzięki czemu nowego iPada można nazwać klonem poprzednika. Wbrew powszechnym obawom, nie zrezygnowano z przycisku "Home", który jest elementem charakterystycznym smartfonów i tabletów giganta z Cupertino.

Reklama

...z kilkoma usprawnieniami

To co najważniejsze w nowym iPadzie jest niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dopiero po włączeniu gadżetu dostrzeżemy, że został on wyposażony w fenomenalny panel Retina Display wykonany w technologii IPS. Zapewnia on niespotykane do tej pory w tabletach nasycenie kolorów i kontrast. Ekran nadal ma przekątną 9,7 cala, ale teraz pracuje z natywną rozdzielczością 2048 na 1536 pikseli i jest w stanie wyświetlić nawet 3,1 mln pikseli (264 ppi).

Porównanie ekranu iPada 2 oraz nowego iPada nie pozostawia złudzeń - nowy iPad prezentuje się znacznie lepiej. Wystarczy odpalić dowolną stronę internetową i spojrzeć na jakość zdjęć lub czcionki. Aż nie chce się wracać do "starego" iPada.

Tablet jest wyposażony w dwurdzeniowy SoC A5X z czterordzeniowym procesorem graficznym. Z zapowiedzi producentów wynika, że jednostka ta pod kątem wydajności ma spisywać się lepiej niż platforma Nvidia Tegra 3. Dodatkowa specyfikacja wiąże się także z odrobinę większą wagą. Jest on także minimalnie grubszy. Ale są to tak małe liczby, że wręcz "niedostrzegalne" bez dokładnego porównania. Zatem nie należy się nimi przejmować.

Bez szczegółowych testów benchmarkami osądzić się tego nie da, zwłaszcza że nowy iPad zarządzany jest przez świetnie zoptymalizowany system iOS 5.1, więc całość działa jak w bajce. Podobnie jak u poprzednika oraz iPhone'a 4S, w nowym iPadzie zabrakło wsparcia dla Adobe Flash Playera.

Co jeszcze

Znacznie ulepszono w końcu kamery iSight - posiadają one teraz stabilizację obrazu i mogą nagrywać filmy w rozdzielczości 1080p. Optyka jest praktycznie identyczna, co w ostatniej wersji smartfona Apple, czyli robi lepsze zdjęcia niż iPad 2. To nie ulega wątpliwości.

Nowy iPad nadal jest dostępny w trzech wersjach pojemnościowych (16/32/64 GB) oraz białym lub czarnym kolorze obudowy. Tablet można kupić w naszym kraju już za 2099 zł, co patrząc na poczynania konkurencji jest naprawdę kuszącą ceną.

Więcej o nowym iPadzie dowiecie się ze szczegółowego testu oraz materiału wideo, który opublikujemy w następnym tygodniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iPad | Apple | iOS | tablet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama