Oppo A91 - test

Oppo A91 /INTERIA.PL
Reklama

Oppo A91 to kolejny, bardzo udany smartfon chińskiego giganta. Jest to telefon ze średniej półki, ale może pochwalić się naprawdę niezłym wyposażeniem i możliwościami.

Oferta smartfonów Oppo powiększyła się w ostatnich miesiącach o świetne modele. Jedną z ciekawszych propozycji jest Oppo A91, który jest pozycjonowany jako przedstawiciel średniej półki, ale wyposażenia mógłby pozazdrościć mu niejeden flagowiec. Jakie są jego mocne i słabe strony? Czy opłaca się wydać na niego ok. 1400 zł? Przekonacie się w naszym teście.

Wygląd i jakość wykonania

Jeżeli w smarfonie poszukujecie awangardy i wymyślnego designu, Oppo A91 nie jest sprzętem dla Was. To klasyczny telefon ze wszystkimi zaletami i wadami tego określenia. Tych pierwszych jest jednak znacznie więcej. 

Reklama

Obudowa smartfona jest wykonana z tworzywa sztucznego, które jest łatwe do pomylenia ze szkłem. Powierzchnia jest błyszcząca - pod światło mieni się refleksami odcieni niebieskiego (bo taką wersję testowaliśmy), ale jednocześnie nie zbiera nagminnie odcisków palców. Zauważalnym elementem tyłu obudowy są cztery obiektywy aparatów ułożone pionowo i oddzielone srebrną ramką. Wystają one nieznacznie ponad bryłę, ale nie utrudnia to codziennego użytkowania smartfona.

Z tyłu obudowy mamy jeszcze diodę doświetlającą i estetyczne, ulokowane z boku logo producenta. Rozlokowanie przycisków jest standardowe - po prawej stronie mamy przycisk Power, a po lewej regulację głośności. Nie zabrakło także slotu na dwie karty SIM i dodatkową kartę pamięci. A91 ma także złącze USB-C i wyjście mini-jack. 

Opisywana słuchawka Oppo jest dobrze wyprofilowana i wygodnie leży w dłoni. Wymiary urządzenia to 16,2 cm na 7,33 cm, a grubość nie przekracza 8 mm. Smartfon jest lekki, a jego masa to zaledwie 172 g - udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego jako dominującego materiału wykończenia obudowy. Do zestawu producent dołącza przezroczyste etui, chroniące plecki i krawędzie obudowy. Niestety, A91 nie jest ani wodo-, ani pyłoszczelny, więc trzeba z nim uważać w nietypowych warunkach środowiskowych.

Ekran

Wyświetlacz to jedna z największych zalet Oppo A91. Znajdziemy tu 6,4-calowy panel AMOLED pracujący w rozdzielczości FHD+ (2400 na 1080 pikseli). Jest on pokryty warstwą Gorilla Glass 5. generacji, więc o odporność mechaniczną można być spokojnym. Ekran wypełnia praktycznie całą przednią przestrzeń obudowy, z wyłączeniem subtelnego wycięcia na kamerkę. Smartfon ma także wbudowany w ekran czytnik linii papilarnych, który działa bardzo dobrze, w większości przypadków będąc bezbłędnym.

Jakość obrazów generowanych na wyświetlaczu jest na wysokim poziomie. Odwzorowanie kolorów, kontrast i jasność maksymalna są bez zarzutu. Z A91 bezproblemowo można korzystać podczas słonecznego dnia, a kąty widzenia są naprawdę szerokie. Dodatkowo w A91 znajdziemy tryb nocny i filtr światła niebieskiego.

Ponieważ wyświetlacz to AMOLED, mamy tu technologię Always on Display, czyli szereg przydatnych informacji wyświetlanych na wygaszonym ekranie. 

Możliwości fotograficzne

Oppo A91 nie jest smartfonem stricte fotograficznym, choć pozwoli na uchwycenie naprawdę ładnych kadrów. Aparat główny telefonu stanowią cztery obiektywy: matryca główna 48 Mpix, szeroki kąt 8 Mpix, 2-megapikselowy obiektyw monochromatyczny i "oczko" do pomiaru głębi 2 Mpix. Z przodu mamy aparat o rozdzielczości 16 Mpix, który na potrzeby selfie jest wystarczający.

Zdjęcia wykonane przez aparat główny Oppo A91 są na wysokim poziomie. Uchwycone kadry są szczegółowe, o żywej kolorystyce. Powiększenia dają radę, szczególnie to podwójne, które praktycznie nie traci na szczegółowości. Nieco gorzej jest przy powiększeniu 5-krotnym, ale na nie również większość użytkowników nie powinna narzekać. Fenomenalnie prezentują się zdjęcia w trybie portretowym - rozmycie tła jest bardzo przyjemne i nie trąci "sztucznością". Zdjęcia wykonane w trybie nocnym są ładne, choć dość często pojawiają się szumy, zwłaszcza przy powiększeniach i słabych warunkach oświetleniowych.

Materiały wideo nagrane przy pomocy A91 są bardzo dobre i stabilne. Dla niektórych minusem może być możliwość nagrywania tylko w Full HD, bez 4K.

Wydajność i bateria

Oppo A91 to dobrze wyposażony i zoptymalizowany smartfon. Ponieważ jednak jest to urządzenie ze średniej półki, nie znajdziemy tu topowego procesora. Sercem A91 jest układ MediaTek Helio P70 z grafiką Mali-G72. Duet ten jest wspierany przez 8 GB pamięci RAM, a na dane użytkownika została wydzielona przestrzeń 128 GB (z możliwością rozbudowy). Smartfon działa stabilnie, a w codziennych sytuacjach nie doświadczyłem spadków wydajności czy niechcianych przycięć. Procesor dość dobrze radzi sobie z przydzielanymi zadaniami. Nieco gorzej jest w grach, ale pamiętajmy, że A91 nie jest urządzeniem gamingowym. Na plus należy zaliczyć fakt, że obudowa telefonu nie nagrzewa się nadmiernie.

Jak Oppo A91 wypadł w benchmarkach?

  • GeekBench - 291 pkt. (Single-Core), 1371 pkt. (Multi-Core);
  • Antutu - 194 321 pkt.

Testowany Oppo pracuje pod kontrolą Androida 9 wspieranego przez nakładkę ColorOS 6.1. To lekko przestarzały pakiet, bo w Oppo Reno3 Pro znajdziemy Androida 10 i nakładkę w ersji 7, która jest znacznie bogatsza oraz czytelniejsza. A91 ma dostać aktualizację do Androida 10 w sierpniu, chociaż nie można brać tego za pewnik.

A91 ma akumulator o pojemności 4025 mAh i wspiera technologię szybkiego ładowania VOOC 3.0. W pełni naładowana bateria spokojnie wystarczy na 2 dni bezproblemowej pracy, a uzupełnienie zapasu energii zajmuje niecałą godzinę. To bardzo dobry wynik, który sprawia, że nie trzeba wszędzie ze sobą zabierać kabla do ładowania.

Podsumowanie

Cena: 1399 zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | AMOLED
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama