Samsung Ultra Touch - filmowa komórka
Czy połączenie interfejsu dotykowego ze sprawną klawiaturą może stworzyć interfejs doskonały? Z odpowiedzią próbuje przyjść Samsung Ultra Touch.
Pierwsze wrażenie
Opisywany telefon jest sliderem, ale dość nietypowym. Użytkownik dostaje w swoje ręce 2,8-calowy wyświetlacz dotykowy powstały na bazie wymienionej już tutaj technologii AMOLED. Nie zabrakło jednak wysuwanej klawiatury 3 na 4. Mechanizm sildera - jak w innych telefonach Samsung - sprawuje się w praktyce doskonale. Ultra Touch pod względem wykonania sprawia bardzo dobrze wrażenie - zatem mechanizm powinien służyć nam naprawdę długo.
Pomimo dotykowego ekranu nie zabrakło przycisków umieszczonych po bokach telefonu, służą one do zmiany poziomu głośności oraz uruchomienia spustu migawki. Na głównym panelu znajdziemy natomiast przyciski odpowiadające za odebranie/odrzucenie rozmowy oraz przycisk przenoszący nas o jeden poziom menu do tyłu.
Na bocznym panelu znajdziemy także łączone wejście na słuchawki/ładowarkę - niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Nie tylko mamy tu do czynienia z łączonym wejściem, ale dodatkowo za każdym razem musimy odsłaniać port wyjmując mają zaślepkę. Bardzo niepraktyczne.
Pomimo tego szczegółu Samsung Touch prezentuje się bardzo elegancko - Koreańczycy nie od wczoraj wiedzą, jak dobrze zrobić telefon z klapką. Włączmy zatem Toucha.
Pierwszy dotyk
Opisywany sprzęt korzysta z interfejsu TouchWiz, który znamy z innych dotykowych telefonów Samsunga. Jednak bynajmniej Ultra Touch nie korzysta z Windows Mobile - telefon pracuje na bazie systemu przygotowanego przez Samsunga. TouchWiz umożliwia umieszczanie na pulpicie widżetów: od kalendarza, przez odtwarzacz multimedialny, na wyszukiwarce Google kończąc (oczywiście, to nie wszystkie widżety). Takie dodatki są oczywiście naprawdę dobre, ale to tylko dodatki.
Rozczarowaniem okazuje się natomiast być umieszczona w telefonie przeglądarka internetowa - bez wątpienia nie wykorzystuje ona potencjału, jaki stwarza przecież interfejs dotykowy (od razu trzeba się zaopatrzyć w Operę Mini). Niestety, zabrakło także modułu Wi-Fi - jest za to AGPS oraz wszystkie technologie 3G. Nie zabrakło także zaawansowanej obsługi multimediów - na tym polu Ultra Touch sprawuje się doskonale.
Do zdjęć
Zacznijmy od aparatu mającego 8 megapikseli. Na polskim rynku znajdziemy niewiele telefonów z takim aparatem, zatem koniecznie trzeba to odnotować. Co prawda - podobnie jak inne telefony z taką matrycą - robienie zdjęć w pełnej rozdzielczości wiąże się ze sporym zużyciem baterii, ale efekty końcowe są tego warte - widać różnicę w stosunku do telefonów mających matrycę z 5-megapikselami. Jest to jednak poziom trochę niższy niż Cyber-shot C905.
Użytkownik dostaje w swoje ręce standardowy zestaw opcji zmiany ustawień fotografowania, a także diodę LED (szkoda, że nie ksenonową). Nie zabrakło popularnego ostatnimi czasy geotaggingu, który pozwoli na oznaczenie współrzędnych geograficznych miejsca, w którym zostało wykonane zdjęcie, a następnie na umieszczenie ich na przykład w serwisie internetowym. Świetnie sprawdza się natomiast rejestrowanie materiału wideo - pliki można nagrywać w rozdzielczości 720 na 480 i 30 w klatkach na sekundę.
Jeszcze lepiej w praniu wychodzi funkcja odtwarzania wideo - telefon daje sobie bez problemu radę z formatami DivX, XviD, H.263/H.264, WMV9 i MPEG4. Co ważne - nie musimy konwertować filmów przygotowanych w formacie DivX czy XviD - po prostu wrzucamy je do telefonu i oglądamy film. Rewelacja, szczególnie jeśli weźmiemy po uwagę, że na ekranie AMOLED materiały wideo (jak również zdjęcia) prezentują się świetnie. Telefon ma pamięć wewnętrzną 80MB - zatem nie obędzie się bez karty (w zestawie dostaliśmy kartę 1GB).
Bateria
Telefon wytrzyma około 3 godzin rozmów oraz cały tydzień w trybie czuwania. Jednak częste robienie zdjęć oraz oglądanie filmów korzystając z dobroci tak zaawansowanego ekranu wiąże się ze sporym zużyciem energii.
Ultra-dotyk
Ultra Touch na pewno wyróżnia się pod kątem jakości multimediów, ale nie zaskoczy nas niczym w płaszczyźnie interfejsu oraz możliwości technicznych. W momencie pisania tego testu za Ultra Touch trzeba zapłacić około 1,7 tys. zł. Zapewne cena z czasem spadnie - wtedy będzie można bez problemów pomyśleć o ewentualnym zakupie tej komórki.
PLUSY
- świetny ekran AMOLED,
- rewelacyjny do multimediów,
- aparat 8 Mpix
MINUSY
- brak Wi-Fi,
- brak wyjścia słuchawkowego 3,5 mm,
- interfejs dotykowy nie zaskakuje.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Sieć HSDPA 7,2 Mb/s EDGE/GPRS Quad Band (850/900/1800/1900MHz) UMTS Dual Band (900/2100MHz)
Wyświetlacz 2,8" 16M dotykowy WQVGA AMOLED odporny na zarysowania (240 x 400)
Aparat fotograficzny Rozdzielczość 8 megapikseli CMOS z lampą Dual Power LED Funkcje Auto-Focus, wykrywania twarzy, rozpoznawania uśmiechu, oznaczania geograficznego, stabilizator obrazu System Wide Dynamic Range (WDR), wyrównywanie histogramu
Funkcje wideo DivX / XviD / H.263 / H.264 / WMV9 / MPEG4 Nagrywanie plików wideo przy rozdzielczości 720x480 30 klatek na sekundę Edycja plików wideo: funkcje obróbki wideo, dubbingu audio, dubbingu na żywo, dodawania napisów, zapisywania obrazów
Funkcje audio Radio FM z RDS MP3, AAC, AAC+, WMA Zestaw słuchawkowy stereo Bluetooth (A2DP)
Funkcje dodatkowe Odbiornik GPS+ Interfejs użytkownika TouchWiz z obsługą widżetów Funkcje fotoblogu, wyszukiwania muzyki, automatycznego obracania, klawiatura 3x4, odporność na zarysowania
Łączność Bluetooth v2.1 / USB 2.0
Pamięć wewnętrzna 80 MB + gniazdo pamięci zewnętrznej: microSDHC? (do 16GB)
Wymiary 110 x 51,5 x 12,7 mm/ 118g
Bateria 880 mAh