​Test LEGO Technic Bugatti Chiron

Sprawdzamy LEGO Technic Bugatti Chiron, czyli składający się z 3599 elementów zestaw, za sprawą którego możemy sobie samemu wybudować luksusowe auto w skali 1:8.

LEGO Technic Bugatti Chiron
LEGO Technic Bugatti Chironmateriały prasowe

Mieliśmy szansę przetestować różne gadżety i nowinki technologiczne. Ale jeszcze nigdy nie sprawdzaliśmy - zestawu LEGO Technic. Z drugiej strony Bugatti Chiron nie jest zwykłym produktem z serii Technic. Ale wszystko po kolei.

Luksusowy Bugatti Chiron został wyprodukowany przez koncerny Volkswagen i Bugatti Automobiles dwa lata temu. To połączenie inżynierii, sztuki i pasji jest - siłą rzeczy - dostępne dla wąskiego (delikatnie pisząc) grona kierowców. Są jednak inne sposoby, aby złożyć sobie własna wersję Chirona. Tutaj na ratunek przychodzi LEGO i replika samochodu w skali 1:8, z działającą skrzynią biegów, ruchomym spojlerem i tłokami. Wymiary pojazdu po jego złożeniu to: 14 cm wysokości, 56 cm długości i 25 cm szerokości. No właśnie, najpierw musimy go przecież złożyć.

Dokładnie 3 599 elementów - tyle obiektów znajdziemy w sześciu pomniejszych pudełkach, po wyjęciu ich z głównego pudła. Oprócz tego do zestawu dołączono dwuczęściową instrukcję (ponad 960 stron) i zestaw naklejek, jakie umieścimy na samochodzie. Początkowo taka liczba kloców może wydawać się przytłaczająca, ale każde z pudełek jest ponumerowane, klocki pogrupowane w woreczkach, a instrukcja odpowiednio przygotowana. Dla weteranów składania zaawansowanych zestawów z kloców LEGO to żadna nowość, natomiast warto, aby mniej doświadczeni użytkownicy widzieli, że z tego wyzwania da się wywiązać. Czy to samemu, czy w towarzystwie młodszego lub starszego dziecka.

Pudełko LEGO Technic Bugatti Chiron - porównanie do pudełek z innymi urządzeniami
Pudełko LEGO Technic Bugatti Chiron - porównanie do pudełek z innymi urządzeniamiINTERIA.PL

Liczy się każdy detal

Czas składania zależy włącznie od naszego doświadczenia z podobnymi zestawami i od tego, czy mamy jakąś pomoc. Po całym procesie, naszym oczom ukazuje się robiąca wrażenie wyścigówka z niebieską karoserią i charakterystycznym, opływowym kształtem.

Pudełko po jego otwarciu - jeszcze przed wyjęciem mniejszych pudełeczek
Pudełko po jego otwarciu - jeszcze przed wyjęciem mniejszych pudełeczekINTERIA.PL
Jest tego rzeczywiście sporo - ale wszystko logicznie poukładano
Jest tego rzeczywiście sporo - ale wszystko logicznie poukładanoINTERIA.PL
To tylko zawartość jednego z pudełeczek z klockami
To tylko zawartość jednego z pudełeczek z klockamiINTERIA.PL

Jeśli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, Bugatti z LEGO kryje w sobie kilka inżynieryjnych niespodzianek. Po pierwsze: sam silnik schowany pod maską - W16 w wersji z klocków ma 16 ruchomych cylindrów, a skrzynia biegów - osiem biegów. Wnętrze samochodu w tej skali robi wrażenie - w środku znajdziemy emblemat Bugatti, prędkościomierz i deskę rozdzielczą.

Instrukcja tylko pozornie wydaje się skomplikowana
Instrukcja tylko pozornie wydaje się skomplikowanaINTERIA.PL

Oddano nawet z pietyzmem wygląd zaokrąglonych foteli. Samochód ma nawet własne zawieszenie i specjalnie felgi nachodzące na koła, dzięki którym osiągnięto efekt niskiego profilu.

Deska rozdzielcza i kierownica, pamiętano nawet o ruchomej skrzyni biegów
Deska rozdzielcza i kierownica, pamiętano nawet o ruchomej skrzyni biegówINTERIA.PL

Przy pomocy specjalnego klucza wystawiamy lub chowamy tylny spojler. Innym ruchomym elementem zestawu są otwierane i zamykane drzwi, oprócz maski z przodu samochodu, do której możemy schować... miniaturową torbę z zestawu.

Finalny efekt - LEGO Technic Bugatti Chiron
Finalny efekt - LEGO Technic Bugatti Chironmateriały prasowe

Dodatkowo każdy model posiada indywidualny numer seryjny, przechowywany pod maską w celu odblokowania unikalnych treści na stronie internetowej Lego.

Opis
Opis
Opis
Opis
+7

Podsumowanie

Po złożeniu Bugatti Chiron najlepiej byłoby odłożyć go na półkę (co zapewne zrobi większość kolekcjonerów). Owszem, można kierować złożonym Chironem, ale trudno uznać zestaw za "zabawkę" i dać do ręki małym dzieciom. Od początku do końca Chirona w wersji Lego należy traktować jako element dla pasjonatów inżynierii samochodowej i fanów technologii.

Cena: około 1599 zł

Zalety
  • Każdy element oddano z pietyzmem
  • Mimo poziomu skomplikowania, złoży go każdy
  • Ruchome elementy
Wady
  • Najlepiej, aby umieścić go wyłącznie na półce
Ocena redakcji0.5/10
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas