Test LG Smart TV LA740S - domowe Cinema 3D
Czy Koreańczycy z LG wraz z nową linią telewizorów Smart TV dostarczyli nam prawdziwe "kino w domu"? Sprawdzamy to na przykładzie topowego modelu LG LA740S.
Dzisiaj na rynku mamy tak naprawdę trzy rodzaje telewizorów. Podstawowe, które służą tylko do odtwarzania sygnału wideo i audio w "wystarczającej jakości". Średnia półka, która oferuje dobrą lub bardzo dobrą jakość obrazu oraz ewentualnie opcje Smart TV i Pierwsza liga, czyli absolutne "kombajny multimedialne" - telewizory, które mają wszystko,czego byśmy tylko chcieli. Takim sprzętem bez wątpienia ma być LG LA740S z nowej linii LG Smart TV na 2013 rok. Czy spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje?
Wygląd
Testowany przez nas model miał przekątną ekranu 55 cali. To oczywiście rozmiar nie dla każdego, ale wiele osób marzy o takich właśnie rozmiarach telewizora. Testowany odbiornik prezentuje się znakomicie - co tu dużo pisać. Lepiej niż jego zeszłoroczne odpowiedniki, zarówno te ze stajni LG, jak i Samsunga. Dokładną specyfikację, w tym rozmiary, można znaleźć na dole materiału, tutaj napiszemy tylko, że nasz model miał biały kolor tylnej obudowy i srebrną, świetnie wyglądającą podstawkę. Ekran został "wtopiony" w metaliczną, smukłą ramkę. Całość sprawia wrażenie jednej i spójnej powierzchni. Przyciski fizyczne umieszczono po prawej stronie, na ramce. Wszystkie porty znajdziemy z tyłu. Raz jeszcze - telewizor prezentuje się bardzo dobrze.
Obraz i dźwięk
LG chwali się, że we flagowych modelach LG Smart TV zastosowano technologię Micro Pixel Control, dzięki czemu telewizor kontroluje każdy segment podświetlający matrycę ekranu z osobna. Ma to pozwolić na osiągnięcie dokładności wyświetlania, z zachowaniem wysokiego wskaźnika kontrastu. Więcej teorii można znaleźć w specyfikacji. Prawda jest taka, że wielu "purystów obrazu" pewnie nie uzna jakości oferowanej przez LG za tak dobrą, jak w innych telewizorach. Niektórzy zawsze będą i tak stawiać na plazmę. I tak dalej. Tego sporu tu nie rozstrzygniemy. Możemy natomiast podejść do całości inaczej - z całą pewnością możemy stwierdzić, że testowany sprzęt oferuje bardzo dobrą głębię czerni, żywe kolory, a panel IPS gwarantuje szeroki kąt widzenia.
Podczas testów obrazu oferowanego przez telewizor podłączyliśmy konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3. Oglądaliśmy filmy w jakości HD oraz Full HD, zdjęcia oraz materiały z serwisu YouTube. Trudno o jakiekolwiek zastrzeżenia. Trzeba natomiast uczciwie napisać, że nie testowaliśmy telewizora przy pomocy profesjonalnych narzędzi do sprawdzania i kalibracji obrazu. Innymi słowy - "przeciętny" użytkownik na pewno będzie zadowolony. A zaproszeni goście - onieśmieleni. A eksperci? Oni zawsze będą wiedzieć swoje.
Nie mogło oczywiście zabraknąć technologii 3D, tak bardzo nielubianej przez sporo osób. Niezależnie od preferencji - 3D w testowanym telewizorze prezentowało naprawdę wysoki poziom. W zestawie z telewizorem znajdziemy 4 pary okularów 3D (pasywne) i dwie pary przeznaczone do Dual Play, czyli grania na podzielonym ekranie, bez opcji split-screen. To naprawdę ciekawe rozwiązanie dla posiadaczy konsol - przetestowaliśmy je za pomocą gry "Fuse". Co prawda, aby uzyskać obraz bez zakłóceń (w sensie - widoku tego, co robi drugi gracz), trzeba się odpowiednio ustawić, a sama jakość obrazu nie jest (zwyczajnie nie może być) tak perfekcyjna, jak podczas zabawy samemu - ale Dual Play działa. I sprawdza się.
Inna nowość to 3D Depth Control, dzięki której możemy regulować głębię i zakres efektów trójwymiarowych, dostosowując ją do potrzeb. Wszyscy, którzy korzystają z technologii obrazu 3D, wiedzą że jest to przydatne. Dzięki wbudowanemu konwerterowi, każdy obraz wyświetlany w technologii 2D może być przekształcony do 3D. Nie zabrakło także Resolution Upscaler, który ma "poprawić" rozdzielczość obrazu. Takie opcje to nic nowego - spotkaliśmy się z nimi wcześniej. Nie będzie także zaskoczeniem, że bywa z nimi "różnie". Jak to z retuszem zdjęć. Ale natywne 3D sprawdza się bardzo dobrze.
Na koniec zostawiliśmy dźwięk. Głośniki umieszczone w telewizorze LG wystarczą, ale pozostawią mimo wszystko pewien niedosyt. Basy na przykład pozostawiają trochę do życzenia. Trudno jednak jednoznacznie krytykować telewizor za brak jakości dźwięku na poziomie kina domowego. To ostatnie wystarczy przepiąć ze starego modelu telewizora i po krzyku. Fakt jednak pozostaje faktem.
Smart TV na całego
Smart TV w nowej generacji telewizorów LG to bardzo obszerny temat, dlatego postaramy się przedstawić tylko najważniejsze jego aspekty. Wszystkie telewizory LG Smart TV na rok 2013 zostały wyposażone w dwurdzeniowe procesory. Interfejs nie został jednak znacząco zmieniony w porównaniu z zeszłym rokiem. LG twierdzi, że nie jest to koniecznie, gdyż według konsumentów ich rozwiązania sprawdzają się. Smart TV na pewno działa szybciej niż rok temu. Co ważne - Polacy mają dostęp do wszystkich funkcji Smart TV, podobnie jak nasi koledzy z Europy Zachodniej. Do obsługi Smart TV najlepiej nadaje się nowa generacja pilota Magic Remote.
Pilot Magic Remote
Działa on na zasadzie "wskaż i kliknij". Trochę jak myszka. I trzeba przyznać, że jest to wygodne rozwiązanie. Oczywiście niektóre funkcje, jak na przykład wprowadzanie tekstu, to nadal przygoda, ale do "magicznego pilota" przyzwyczaimy się szybko. W pilocie zastosowano specjalną rolkę, która umożliwia przewijanie w górę i w dół, co sprawdzi się przy przewijaniu stron internetowych. Dodatkowo umieszczony w rolce przycisk pozwala za pomocą jednego kliknięcia wybrać np. sekcję w panelu Smart Home czy jakąkolwiek inną funkcjonalność.
Wykonując określone ruchy pilotem Magic, użytkownicy mogą wyświetlać często używane menu lub uruchamiać najpotrzebniejsze funkcje. Na przykład, wybrany kanał telewizyjny można włączać pisząc w powietrzu jego numer - np. 1,2,3. Tak, to trochę inna metoda, niż ta klasyczna, ale jest to dość zabawne. W pilocie Magic zastosowano także funkcję rozpoznawania mowy, pozwalającą użytkownikom na interaktywne wyszukiwanie wybranych treści w internecie za pomocą głosu.
Współpraca z urządzeniami mobilnymi
LG stworzyło aplikację Pilot LG, która zamieni każdego smartfona z systemem Android w urządzenie w pełni sterujące telewizorem. Aplikację pod nazwą "LG TV Remote" można bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play Store. Natomiast funkcja SmartShareTM pozwala kopiować lub przenosić treści z urządzeń na telewizory LG Smart CINEMA 3D z wykorzystaniem systemów łączności, takich jak WiDi, MHL lub Miracast.
Nowością jest funkcja Tag On, która umożliwia połączenie dwóch urządzeń. Aby z niej skorzystać, trzeba przyłożyć smartfon obsługujący system NFC (Near Field Communication) do naklejki NFC (w komplecie z TV), a zawartość smartfona będzie widoczna na telewizorze.
Aplikacje i spółka
Jeśli chodzi o apki, dostajemy więcej niż tylko pakiet minimum. Za dzielenie się informacjami odpowiada funkcja Social Center, w której oglądając telewizję można korzystać równolegle z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Mamy dostęp do treści oferowanych m.in. przez Orange, HBO Go, FilmBox, VoD.pl, Ipla (między innymi 21 kanałów telewizyjnych na żywo), Ipla Film, Ipla Sport (transmisje wydarzeń sportowych na żywo), Eurosport (kanały na żywo Eurosport i Eurosport2), Deezer, YouTube, Dailymotion, Redbull TV, Euronews, Viewster, Vtuner (jedyne internetowe radio), iConcerts, oraz Museum (aplikację oferującą wirtualną wycieczkę po najbardziej znanych muzeach świata). Telewizor ma około 1,8 GB wbudowanej pamięci na aplikacje - nie zajmują one dużo, zatem powinno to wystarczyć.
Powraca także usługa Game World, czyli dostęp do bardzo prostych gier wykorzystujących pilota, jako kontroler. Nie ma mowy o zaawansowanych produkcjach. To często kopie znanych hitów sprzed lat (m.in. "Duck Hunt" czy "Tanks"), w trochę poprawionej oprawie 2D. Całość należy traktować jako zabawkę mogącą na chwilę zająć dzieci. Do "poważnych" gier mamy konsole. Filmy można oglądać od razu po podpięciu pamięci przenośnej do portu USB.
Trzeba zatem stwierdzić, że Smart TV według LG jest naprawdę dobry, aczkolwiek wygląd interfejsu ustępuję odrobinę Samsung Smart Hub 2.0 z topowych modeli z roku 2013 (nasze subiektywne odczucie). W praktyce nie jest to aż tak znaczące, gdyż dostajemy w znaczniej mierze to samo. Zatem ci, którzy chcą mieć dobre Smart TV w swoim telewizorze, mogą spać spokojnie - LG dostarczyło i w Polsce tak naprawde tylko Samsunga można uznać za ich konkurenta na tej płaszczyźnie.
Podsumowanie testu LG LA740S
Testowany flagowiec LG to zatem doskonały reprezentant Pierwszej ligi telewizorów. Bez wątpienia - marzenie wielu fanów filmów, seriali i gier. Jak łatwo się domyślić, modele z najwyższej półki mają swoją cenę - około 7000 zł w tym przypadku (za model 55-calowy). Z drugiej jednak strony wiemy, że kując go - mamy sprzęt na lata. Pod warunkiem, że dysponujemy wystarczająco dużym pokojem.
Krzysztof Mocek
- jakość obrazu 2D oraz 3D
- doskonałe wykonanie telewizora
- szereg przydatnych funkcji Smart TV
- głośniki mogłyby mieć trochę lepsze basy
- Smart TV LG ma jeszcze swoje drobne braki
Specyfikację telewizora LG LA740S można znaleźć na następnej stronie
Specyfikacja telewizora LG LA740S