Test Samsung Gear S3
Testujemy najnowszy inteligentny zegarek Samsunga - Gear 3. Najciekawszy smartwatch na rynku czy zupełnie niepotrzebna zabawka? Odpowiedź poniżej.
Gear S3 to kontynuacja naprawdę udanego modelu Gear S2 . Na rynku znajdziemy dwie wersje tego zegarka - Gear S3 Frontier (ten model był przez nas testowany) oraz, Gear S3 Classic promowany jako bardziej "elegancki" z obu modeli.
Wygląd i nie tylko
Podobnie jak w Gear S2, sterowanie funkcjami urządzenia odbywa się za pomocą nie tylko ekranu dotykowego, ale przede wszystkim obracanego pierścienia i dwóch przycisków. To całkiem praktycznie rozwiązanie. Gear S3 można łączyć z paskami o szerokości 22 mm, dzięki można łatwo go spersonalizować. Samo urządzenie prezentuje się naprawdę dobrze i sprawia wrażenie solidnego. Pomimo rozmiarów oraz wagi (szczegóły na dole testu) dobrze leży na dłoni, chociaż niektórym gabaryty S3 mogą przeszkadzać np. w trakcie ćwiczeń. Smartwatch spełnia wymogi normy IP68 dla wodoodporności. Odporną na zarysowania tarczę gwarantuje szkło Corning Gorilla SR+.
Wyświetlacz w Gear S3 ma 16 milionów kolorów i korzysta z technologii AOD (Always On Display), czyli wskazuje godzinę bez automatycznego przyciemniania. Sam ekran, wykonany w technologii Super AMOLED, prezentuje się naprawdę dobrze. Zegarek parujemy ze smartfonem przy pomocy aplikacji Gear. Proces przebiega bezproblemowo i po kilku minutach Gear S3 jest już sparowany z naszym telefonem. Co dalej?
Zegarek godny Bonda
Zegarek umożliwia nam m.in. odczytywanie wiadomości tekstowych, odbieranie rozmów telefonicznych, przeglądanie (i wybieranie) z listy kontaktów czy odczytywanie maili. Ale na tym nie koniec. Użytkownicy mogą odebrać lub odrzucić rozmowę bądź wyciszyć alarm bez dotykania ekranu. Ponadto pisanie lub rysowanie na ekranie automatycznie przekształca wiadomości na tekst i emotikony.
Wbudowana funkcja GPS pozwala szczegółowo monitorować codzienną aktywność fizyczną, natomiast wysokościomierz/barometr i prędkościomierz umożliwiają rejestrowanie wszystkich parametrów - od wysokości i ciśnienia atmosferycznego po nagłe zmiany pogody, przebytą odległość i prędkość. Nowością w segmencie smartwatchy jest wykorzystywanie przez Gear S3 Frontier połączenia LTE. Ponadto z pomocą wbudowanego głośnika można aktywować komunikaty głosowe oraz słuchać muzyki.
W dowolnym momencie możemy zmienić wygląd tarczy zegara, korzystając z dostępnych w sklepie tarcz (płatnych lub darmowych). Na Gear S3 można również włączyć jedna z kilkunastu dostępnych na smartwatcha gier. Czy Gear S3 i system Tizen OS, na którym działa samo urządzenie, oferuje setki aplikacji do pobrania? Odpowiedź brzmi: nie. Czy to problem? Niekoniecznie. Kiedy na rynku debiutowały pierwsze inteligentne zegarki, branża myślała, że powinny one posiadać jak największą liczbę aplikacji. Czas pokazał, że wcale nie jest to konieczne. Liczą się wyłącznie te najważniejsze apki - Gear S3 je posiada. I to jest kluczowe.
Bateria i czas pracy
Jak podaje producent, na w pełni naładowanej baterii można korzystać z zegarka nawet do 96 godzin. Mogłoby się wydawać, że te dane są przesadzone - w rzeczywistości jest w nich dużo prawdy. Wiele oczywiście zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z zegarka - jak często włączamy ekran, jaki jest jego (ekranu) poziom jasności, czy korzystamy z komunikacji LTE itd. Przy tak zwanym "normalnym korzystaniu. S3 będzie pracował przez 72 godziny. To bardzo dobry wynik - szczególnie w porównaniu do pierwszy iteracji smart-zegarków.
Podsumowanie
- Bardzo dobre wykonanie
- Praktyczne rozwiązania, ergonomia
- Łatwy w obsłudze
- Trzeba go ładować przy pomocy specjalnego dodatku
- Dla niektórych będzie za duży do ćwiczeń